رفتن به محتوای اصلی
دخمه زرتشتیان

دخمه زرتشتیان

یزد

دخمه زرتشتیان

1
کمی ابری

کمی ابری

32°c

9%

06:09

19:09

دخمه زرتشتیان یزد یکی از جاذبه های بسیار قدیمی و تاریخی این شهر است و در جنوب شرقی شهر یزد و در نزدیکی محله  صفائیه بر روی تپه ای رسوبی بنا شده است. این بنا از دو عمارت سنگی به نام های مانکجی هاتریا (زرتشتی هندی الاصل) و گلستان تشکیل شده است. دخمه  مانکجی قدیمی تر است و قدمت دخمه گلستان به  دوران قاجار می رسد. معماری این دخمه ها به شکل سقف های گنبدی است. 
  پس از ورود دین اسلام به ایران، آیین زرتشت از ادیان باستانی ایران، به عنوان یکی از اقلیت های دینی در کنار دین اسلام به-حیات خود ادامه داد. در این میان پیروان آیین زرتشت بسیاری از مراسم و آیین های خود را حفظ کرده و در طی قرون پس از اسلام تا حد امکان به آنها عمل کرده اند. اما آیین تدفین که با نام های دخمه گذاری یا خاک سپاری نیز خوانده می شود در این دخمه ها انجام می شد(امروزه بقایای آن  در یزد و کرمان باقی مانده است). پس از گذر زمان و به دلایل مختلف اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی از سال های ۱۳۲۰ خورشیدی شیوه  دفن مردگان زرتشتی با روشی شبیه به دفن مردگان آیین اسلام انجام می شود.
در حقیقت دخمه زرتشتیان یزد و نمونه¬های مشابه آن محلی برای رهاکردن اجساد مردگان بود. در تعالیم زرتشت دفن کردن مردگان گناهی بزرگ به  شمار می رود زیرا آنها جسد و هرچه را که با آن در تماس باشد را آلوده و ناپاک می دانستند و معتقد بودند اگر جسد با خاک در تماس باشد آن را آلوده می کند. عناصر اربعه در آیین زرتشتی خاک و آب و آتش و باد بوده و در این دین آلوده کردن آنها جایز نیست. به  همین دلیل باید جسد را در دسترس جانوران لاشه خوار یا در بالای برج های خاموش (دخمه) گذاشت. به همین منظور زرتشتیان پس از فوت هر شخص بدن بی جان او را در این محل ها قرار می دادند تا توسط حیوانات و پرندگان گوشت خوار از بین رفته و سپس استخوان ها را در بخش میانی دخمه با عنوان استودان می ریختند. این دخمه-ها همچنین دارای سه بخش جداگانه زنانه، مردانه و بچه گانه بودند و اجساد هر یک در محل مخصوص خود قرار می گرفت. در گذشته این دخمه ها در مسافت بسیار دوری از شهر ساخته می شد و علت آن هم این بود که کوچکترین آلودگی به داخل شهر نفوذ نکند.
 بهترین زمان برای سفر و بازدید از این منطقه فصل بهار و اوایل پاییز است. اما به دلیل قرارگیری شهر یزد در منطقه  کویری شب-های بسیار سردی را در فصل پاییز و زمستان تجربه خواهید کرد. از سایر جاذبه های اطراف دخمه¬های زرتشتیان می توان به باغ دولت آباد، بازار خان یزد، مسجد جامع، زیارتگاه چک چک، بافت قدیمی یزد، آب انبار گیو، میدان وقت الساعت، میدان امیر چخماق، خانه لاری ها، تنها آب انبار شش بادگیر جهان، زندان اسکندر، نخل امیر چخماق، آتشکده ورهام، بقعه دوازده امام، موزه آب یزد، عمارت بوستان ناجی، عمارت قصر آینه، خانه تهرانی ها، خانه ملک التجار، میدان مارکار، کویر کاراکال، کویر سیاه کوه، کویر هفت سنگ، کویر ریگ زرین، کویر بافق و برج و باروی قدیم شهر اشاره کرد.
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.