رفتن به محتوای اصلی
خانه کلبادی ساری( موزه تاریخ ساری)

خانه کلبادی ساری( موزه تاریخ ساری)

ساری

خانه کلبادی ساری( موزه تاریخ ساری)

3
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

-1°c

96%

06:02

17:02

خانه کلبادی در کوی آب‌انبار نو، در شهرستان ساری، در استان مازندران جای دارد. این یادگار دوران قاجار که امروزه تبدیل به موزه شده، یکی از ساختمان­های به‌جامانده از سبک معماری اصفهانی است که در سال 1377 خورشیدی به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

خانه کلبادی یک ساختمان شمالی جنوبی، با پلان مستطیل، با 2 اشکوب و یک زیرزمین است که با 2 پلکان درونی به هم راه دارند. هر 2 اشکوب شاه­نشین و ایوان و اتاق­هایی در هر دو سو دارد. اشکوب دوم خانه کلبادی زیباتر ساخته شده است. پی­ریزی سازه از آجر شکسته، قلوه سنگ و ملات آهک است. دیوارها از آجر چهارگوش ساخته شده و از درون سازه اندود گچ شده است. آسمانه سازه شیروانی و شیب‌دار است.

درگاه خانه کلبادی یک در چوبی بلند دو لنگه با کلون و سردر آجری دارد. این درگاه که رو به کوچه آب‌انبار باز می­شود، با یک راهرو تنگ به دو میانسرا راه دارد. میانسرای بیرونی آب‌سنگ و گرمابه و آخور را در بر می­گیرد و در گوشه و کنار، باغچه و درخت­کاری و سنگفرش دارد. این بخش از خانه با یک آب‌سنگ در میان آن، در نزدیکی پلکان درگاه، با تنبوشه به آب‌سنگی در میانسرای میانی و گرمابه راه دارد. این آب‌سنگ­ها و چاه بخشی از سامانه آبرسانی خانه است. گرمابه 3 بخش دارد، تون سربینه، رختکن و گرمخانه. میانسرای میانی آشپزخانه را به دیگر بخش­های ساختمان پیوند می­دهد. میانسرای پُشتی نیز، در شمال خانه کلبادی، اتاق­های پیشکاران را در بر می­گیرد و سردابه در زیرزمین جای دارد.

شیرسرها یا سایبان­های چوبی گرداگرد آسمانه ساختمان، پنجره­های ارسی در پهلوی جنوبی سازه، درها و نورگیرهای پهلوی شمالی، پوشش تخته­کوب و پلورها بخشی از آرایه­های چوبی به کار رفته در خانه کلبادی هستند. تاق­نماهای میانسرای بیرونی با قاب­های اجری، آرایش آجرچینی خفته راسته و بند رومی و چلیپا، تاقچه­های درون سازه همه آرایه­های آجری دارند. برای پنجره­ها نیز از آریه شیشه­رنگی بهره برده شده است.

در موزه خانه کلبادی نشانه­ های تاریخی سفالین، فلزی، شیشه‌ای و سنگی از دوران پیش ‌از تاریخ ایران، از 7 هزار سال پیش تا دوران پهلوی دیده می­شود.

خانه کلبادی در پایان دوران قاجار به فرمان سردار جلیل کلبادی، یکی از سران ارتش و به نام «امیریه» ساخته شد. پس از سردار جلیل، منوچهر خان کلبادی از زمین­داران و نمایندگان ساری در مجلس شورای ملی این ساختمان را خریداری کرد. سرانجام در سال 1370 خورشیدی این خانه از سوی سازمان میراث فرهنگی بازسازی و سپس موزه تاریخ و باستان­شناسی و مردم­شناسی شهر ساری شد. نشانی خانه کلبادی چهار راه برق و نرسیده به میدان ساعت است.

سایر مطالب
 • خانه فاضلی ساری
  خانه فاضلی ساری
 • موزه‌ی تاریخ شهر ساری
  موزه‌ی تاریخ شهر ساری
 • مجموعه تاریخی فرح آباد
  مجموعه تاریخی فرح آباد
 • استان مازندران
  استان مازندران
 • ساری
  ساری
 • باداب سورت
  باداب سورت

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.