ساری

کشور
ایران
استان
استان مازندران
جمعیت
478,370
مساحت
3,248
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
42

ساری

30
Few Clouds

شهر ساری مرکز استان مازندران است که در کوهپایه‌ های رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر در ارتفاع 42 متری از سطح دریا قرار دارد.  این شهر دارای دو بخش کوهستانی و دشت است. تابستان‌های معتدل و نمناک و زمستان‌های نسبتاً سرد و خشک از مشخصه ‌های آب و هوایی ساری محسوب می ‌شود از نظر اقلیمی این استان در دسته آب و هوایی معتدل و مرطوب قرار میگیرد. 
شهرستان ساری دارای شش بخش «مرکزی»، «چهاردانگه»، «دودانگه»، «کلیجان رستاق»، «رودپی» و«رودپی شمالی»، چهار شهر و 15 دهستان است.
 استان مازندران از  استانهای حاشیه دریای خزر است که در شمال ایران واقع شده است . ساری بزرگ ‌ترین و پرجمعیت‌ ترین شهر استان مازندران يکي از شهرهای مهم و از بزرگ‌ ترين شهرهای ناحيه شمال ايران است که علاوه بر اماكن مذهبی و تاریخی، جاذبه‌ های متعدد و متنوع طبیعی در چهار بخش کوهستانی، جنگلی، دشت و دریا دارد. همچنین همجواری این شهر با حاشیه شهر دامغان، به عنوان گردشگری کویری، ساری را در ردیف یکی از بهترین نقاط گردشگری ایران قرار داده است.
ساری با داشتن بالاترین تولید فرآورده‌های غذایی دریایی در ایران و کشورهای همسایه از جمله خاویار، که کیفیت آن در دنیا بی‌نظیر است، اقتصاد پررونقی دارد که ناشی از شرایط طبیعی آن در کشاورزی و تولید مواد غذایی است. صنعت توریسم، وجود کارخانجات و شرکت‌هایی نظیر صنایع چوب و کاغذ مازندران، که بزرگ‌ترین تولیدکننده کاغذ در خاورمیانه است، و صنایع دستی چوبی و سفالگری دیگر شریان‌های اقتصادی این منطقه هستند.
زبان مردم ساری مازندرانی و فارسی است. مردم این شهر مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده ‌امامی هستند.

از مهمترین آثار تاریخی در شهر ساری می توان به خانه کلبادی(موزه تاریخ شهر ساری ) ، عمارت فاضلی و برج ساعت ساری اشاره کرد. همچنین این شهر به سبب آب و هوای معتدل و چشم اندازهای طبیعی بی نظیرش سالانه میزبان تعداد کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است.


افزودن دیدگاه جدید