تالاب میانگران ایذه

تالاب میانگران ایذه

ایذه

تالاب میانگران ایذه

16
Few Clouds

ایذه یکی از شهرهای بختیاری‌نشین استان خوزستان است که به همراه دِهدِز، آخرین شهرهای خوزستان پیش از ورود به استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شوند. این شهر دیدنی‌های تاریخی و طبیعی زیادی دارد که اگر فرصت کافی داشته باشید برای دیدن آن‌ها باید حداقل دو روز را در برنامه سفر خود پیش‌بینی کنید.

تالاب‌ میانگَران به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی ایذه‌ شناخته می‌شود که در شمال شهر واقع شده است و فاصله‌ی چندانی تا شهر ندارد. از میدان جهاد ایذه تا تالاب حدود ۱۱ کیلومتر فاصله‌ است و با کمتر از ۱۵ دقیقه رانندگی می‌توان به کرانه تالاب رسید.  مسیر حرکت از جاده‌ی ایذه به دهدز است، یعنی همان جاده‌ای‌ که از محوطه‌ی تاریخی کول فرح می‌گذرد. شما می‌توانید با انتخاب این مسیر، پس از بازدید از سایت تاریخی و بسیار ارزشمند کول‌فرح راهی تالاب شوید.

مسیر دیگری که می‌توانید انتخاب کنید، جاده‌ی روستای پَرچِستان است. هر دو مسیر در نهایت به روستای فارم و بعد تالاب می‌رسند که از لحاظ زمانی تفاوت چندانی با هم ندارند. فاصله‌ی تالاب میانگران تا اهواز حدود ۲۰۰ کیلومتر است.

مساحت تالاب میانگران عدد ثابتی ندارد. چراکه آب آن از رودخانه تامین نمی‌شود و به میزان بارش و آب شدن برف روی کوه‌ها بستگی دارد. میانگین مساحت تالاب ۲۵۰۰ هکتار است.

گونه‌های جانوری متنوعی در حوالی تالاب زندگی می‌کنند که از آن جمله می‌توان به پرندگانی‌ مانند اردک نوک پهن، خوتکا، فلامینگو، تنجه یا عروس مرغابی، آنقوت، گاوچرانک، لک‌لک، حواصیل خاکستری و باکلان اشاره کرد. البته در نیمه دوم سال و با سرد شدن هوای نواحی شمالی و شروع کوچ پرندگان مهاجر، تعداد گونه‌های پرندگان تالاب افزایش پیدا می‌کند و گونه‌های نادری چون اردک مرمری، غاز پیشانی سفید کوچک و اردک سرسفید نیز در میانگران دیده می‌شوند.

پوشش گیاهی این منطقه بیشتر از نی تیره‌ی لوئی، خار شتر، شنبلیله، گرامینه، یونجه و گیاهان محلی دیگر است.

تالاب میانگران ایذه به تعدادی از جاذبه‌های تاریخی ایذه نزدیک است که بعضی از دوره‌ی ایلامی به‌جا مانده‌اند؛ مانند خونگ اژدر، کول فرح، اشکفت سلمان، قلعه کژدم و روستاهای قدیمی مانند پرچستان. بنابراین، قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب‌های گردشگری را دارد. اکنون کنار تالاب هتل یا اقامتگاه وجود ندارد، اما می‌توانید در روستاهای اطراف اتاق اجاره کنید یا در اقامتگاه بوم گردی الیما در حاشیه تالاب بندون اقامت کنید. چند هتل و مهمانپذیر کوچک با کیفیت متوسط نیز در ایذه وجود دارند.

در سال‌های اخیر ورود فاضلاب شهری به تالاب، زندگی جانوران را به‌خطر انداخته است. از طرف دیگر، کاهش بارندگی‌ها از میزان آب تالاب تا حد زیادی کاسته است و این موارد تهدید جدی برای حیات تالاب و ساکنان روستاهای اطراف آن محسوب می‌شود.


افزودن دیدگاه جدید