آبشار شیوند

آبشار شیوند

ایذه

آبشار شیوند

18
Few Clouds

«آبشار شیوند» در روستای «شیوند» از دهستانِ «دنباله رود شمالی»، بخش «دهدز»، در شهرستان «ایذه» در استان «خوزستان» قرار دارد. روستای شیوند در کنار دریاچه­ ساخت یافته از سد «کارون 3» و رودخانه «کارون» در کوه­پایه­ های رشته کوه‌های «زاگرس» و جنگل­ زارن بلوط جای دارد.

روستای شیوند در کنار دو روستای «نوشیوند» و «پشت آسیاب» در نزدیکی یکدیگر یک سه گوش را می­سازند که رودخانه­ شیوند از میان آن‎ها می­گذرد. این روستاها درون سرزمین «مُنگَشت و شالو» جای گرفته‎اند که رودخانه­ کارون از شرق آن میگذرد.

 آبشار شیوند از بلندایی 80 متری فرو می­ریزد، سپس نزدیک به ۴ کیلومتر از کوه منگشت پیموده و آنگاه به دریاچه ­ی سیوند می­پیوندد. در این راه، آب آبشار باغ­ها و شالیزراهای روستا را آبیاری می­کند. روبروی این بلندترین آبشار استان خوزستان نیز دهکده گردشگری «زارس» است. راه دسترسی رایج به روستا با بارج، کشتی و قایق تندرو فراهم شده است، گرچه راهی خاکی و پر دست‎انداز نیز هست. راه دسترسی به آبشار نیز کم و بیش 1 ساعت پیاده ­روی و 3 کیلومتر راه از روستا است.

از میان گونه‌های جانوری شیوند می‎توان پلنگ، گراز، خرس قهوه‌ای، گرگ، شغال، روباه، خرگوش، قوچ، میش، بز کوهی، سنجاب ایرانی، کبک، تیهو، کمرکولی، سنگ‌چشم و دارکوب را نام برد. همچنین از میان 230 گونه­­ گیاهی این سرزمین می‌توان بلوط ایرانی، بن سرخ، پونه، کتیرا، بنه، کلخنگ، انجیر و کیکم، انار، انگور، انجیر، گردو را یاد کرد.

یک کاروانسرای عباسی از دوران صفوی در روستای شیوند است. در شیوند نشانه­ هایی از یک دژ باستانی با پیشینه ­ای نزدیک به چهار هزار سال پیش از میلاد هست. همچنین سنگ­نوشته­ ها و نقش‌برجسته ­ها و دخمه­ سنگی «بردگوری» که به نزدیک 1700 سال پیش و دوران ساسانی می­رسد نیز در محوطه این روستا قرار دارد. همچنین در روستای شیوند دو آسیاب آبی و یک سیاه چال کهن با 25 متر ژرفا برجای مانده است.

از هنرهای دستی روستای شیوند می­توان جاجيم، نمد، شال گردن، خورجين، گليم و فرش دستباف را نام برد. خوراکی‎هایی همچون عسل كوهي، پنير، كره، روغن محلي، نان شكري و محلي، لواشک، رب انار و ترشي ناردون (دانه­ی انار) در این روستا در دسترس است.


افزودن دیدگاه جدید