استخر لاهیجان

استخر لاهیجان
عروس گیلان

لاهیجان یکی از معروفترین و زیباترین شهرهای گیلان است، شهری که او را عروس گیلان میخوانند. شهری که به «شیطان کوهِ» زیبا تکیه زده و به باغ‎های سبز چای و شالیزارهای برنج‌اش شهره است.

لاهیجان شهری کوچک با خیابان‌بندی‎های زیبا و مرتب است، شهری که اگر از بلندای شیطان کوه به آن نگاه کنید انگار نقشه‎ای مدلسازی شده از یک شهر ایده‎آل است، شهری با بام‎های سرخ سفالی (که البته این روزها آپارتمانها دارند جای این خانه‎ها را می‎گیرند) و طبیعتی سرسبز و زنده. اما چیزی که لاهیجان را بیش از پیش به شهری زیبا و دلفریب بدل کرده دریاچهای بزرگ است که چون فیروزهای زیبا در میان شهر قرار گرفته است؛ این دریاچه را «استخر لاهیجان» مینامند.

میگویند این استخر را شاه عباس ساخته تا آبی که از کوه جاری می‌شود برای آبیاری شالیزارها ذخیره شود. استخر شاه عباسی حالا نگینی بر دل لاهیجان شده، استخری بزرگ با دورنمایی از شیطان کوهِ همیشه سبز و حاشیه شمشادکاری شده و بلواری پر از گل و منظره‎ای از مرغهای دریایی و مرغابیهای وحشی که بر آسمان پرواز میکنند، بر سطح آب مینشینند و شنا میکنند و آدم را غرق غوغای خودشان میکنند.

درون این استخر بسیار بزرگ که چون رودخانهای جاری در میانه شهر آرام گرفته، جزیرهای مربعی شکل هم هست که قدیمی‎ها به آن «میان پشته»میگویند. گویا شاه عباس در این مکان برای خودش کاخی ساخته بوده که حالا نشانی از آن نیست . این جزیره کوچک که با پلی سیمانی که به برون راه دارد، حالا به بخش خصوصی واگذار شده و بدل به رستوران و مکانی برای برگزاری جشن‌ها شده است. نمای استخر و جزیره کوچکِ میانش در شب دیدنی است، حاشیه استخر چراغانی است و جزیره و پلی که به آن میرسد با چراغهای آبیِ مایل به بنفش نورانی شده‎اند و تصویری رویایی را خلق کرده‌اند.  

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.