آرامگاه کمال الملک

آرامگاه کمال الملک

این بنا مدفن یکی از مشهورترین شخصیت‌های تاریخ هنر معاصر ایران، محمد غفاری معروف به کمال‌المُلک، نقاش ایرانی (۱۲۲۴ کاشان- ۱۳۱۹ نیشابور) است که در نزدیکی آرامگاه عطار نیشابوری، شاعر و عارف نامی ایران، در محوطه باغ عطار قرار دارد. آرامگاه کمال‌الملک به طراحی هوشنگ سیحون با تلفیقی موزون از معماری سنتی و مدرن است که در آن هندسه نقشی اساسی و ارتباطی عميق با نظام معماري ايرانی دارد. نقشه بنا از دو مربع با تناسب یک به دو تشکیل شده است.

در هر ضلع مربع در نما یک قوس وجود دارد. چهار ضلعِ مستطیلِ بنا مجموعاً از شش قوس نیم دایره تشکیل شده است. دو قطر هر مربع نیز از داخل دو قوسِ متقاطع دیگر را تشکیل می دهند. بدین ترتیب مجموعاً ده قوس در این بنا ساخته شده است. برخورد این قوس ها و پوشش‌های آن ها در بالای بنای آرامگاه، اشکال هندسیِ مخروط شکل را به وجود آورده اند.

تزیینات این آرامگاه با کاشی معرّق نفیس به رنگ های لاجوردی، سفید و غیره است و نقش های آن ها بر روی سطوح منحنیِ نما به کار رفته و به سمت خط تقارنِ قوس ها این نقوش کوچک و کوچک‌تر می شوند. نمای آرامگاه کمال‌الملک، تزیینات و رنگ کاشی ها با آرامگاه عطار، که در کنار این بنا قرار دارد، هماهنگی فراوانی دارد. مصالح به کار رفته در بنای آرامگاه، بتون، سنگ و کاشی است. سنگ قبر کمال الملک نیز به صورت يکپارچه از سنگ گرانيت است. در قسمت بالای سنگ که مرتفع و زاويه ‌دار تراشيده شده یکی از شاگردان ایشان نقش ‌برجسته‌اي از کمال‌الملک را سنگ ‌کاری کرده ‌است. 


 

Erfan Boulvard (close to Khayyam to Attar), Neyshabour, Khorasan Razavi Province
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.