نقش رستم

گشتی در قلمرو ساسانی
از بندرعباس تا بندر بوشهر

روز 1
روز 2
روز 3
روز 4
روز 5

روز اول

مسیر این سفر از بندرعباس آغاز می‎شود. شما می‎توانید تمام طول روز را با گشت و گذار در بندرعباس سپری کنید و پس از اقامت شبانه در این شهر، رهسپار لار شوید. تا شهر لار مسیری کم‎تر از 300 کیلومتر پیش روی شماست. در این مسیر منطقه حفاظت شده هورمد و روستاهایی از جمله «گچین بالا»، «خور کناری» و «شیخ آباد» را میتوان دید.

بعد از ظهر که به لار برسید، تا شب فرصت خواهید داشت تا این شهر را بگردید. آب‎انبارهای فراوان و نخلستان‎های وسیع از ویژگی‎های این شهر به شمار میروند. در سمت غربی لار هم می‎توانید به دیدن «قلعه اژدها پیکر» بروید. مقبره مادر نادر و بازار قیصریه لار هم از جمله آثاری هستند که دیدنشان خالی ار لطف نیست.

قلعه اژدها پیکر

روز دوم

پیشنهاد ما این است که صبح روز بعد مسیر سفر خود را به مقصد جهرم ادامه دهید. با حدود دو ساعت رانندگی به این شهر خواهید رسید و تا شب فرصت خواهید داشت تا از آثاری از جمله نخلستان‎های انبوه جهرم، بازار سرپوشیده زندیه جهرم، دروازه پیر شبیب، مسجد و مدرسه خان، غار شفق، آتشگاه قدمگاه، چهارطاقی قطب‎آباد و تل قلعه دیدن کنید.

مدرسه خان جهرم

 

روز سوم

روز سوم از سفر، روز کشف شهرها و قلعه‎های ساسانی است. برای این‎کار خود را به شهر سروستان برسانید و از کاخ ساسانی این شهر دیدن کنید. همچنین تنگ قشقه سروستان، تنگ غنیبی سروستان و دریاچه مهارلو هم از آثار دیدنی این شهر به شمار می‎روند. با بازدید از دریاچه مهارلو می‎توانید به سمت جنوب حرکت کرده و خود را شهر فیروزآباد برسانید.

کاخ ساسانی سروستان

دریاچه مهار

 

روز چهارم

با آغاز روز چهارم، گشت و گذار در میان میراث جهانی ساسانی در فارس نیز آغاز می‎شود. فیروزآباد، یکی از پایگاه‎های مهم پیش از اسلام در ایران، آثاری از جمله کاخ اردشیر بابکان، قلعه دختر فیروزآباد، شهر تاریخی گور و نقش تاجگذاری اردشیر را از آن دوران به یادگار دارد.

پیشنهاد می‎کنیم یک روز کامل را به دیدن فیروزآباد اختصاص دهید و صبح روز بعد، رهسپار دریا و بندر بوشهر شوید.

مناره شهر گور

روز پنجم

بهتر است تا در روز آخر، بندر سیراف را ببینید و در محوطه شهرهای باستانی «رِیشهر» و «سینیز» بندر دیلم قدم بزنید. همچنین خانه رئیسعلی دلواری در داخل شهر بوشهر مقصد جذابی برای تاریخ‎دوستان است.

بندر سیر

 

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.