مرودشت

کشور
ایران
استان
استان فارس
جمعیت
307,492
مساحت
3,656
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1599

مرودشت

21
Few Clouds

شهرستان مرودشت در شمال استان فارس و در ارتفاع 1620 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان در منطقه‌ای جلگه‌ای، آبرفتی و هموار قرار دارد. این منطقه جلگه‌ای از ضلع شمالی، غربی و جنوبی به کوهستان منتهی می ‌شود و از جنوب شرقی و شرق تا دریاچه بختگان امتداد می ‌یابد و دارای آب‌ و هوايی کوهستانی‌ و معتدل‌ است.
شهرستان مرودشت دارای پنج بخش«مرکزی»، «کر»، «کامفیروز»، «سیدان» و «درودزن»، پنج شهر و پانزده دهستان است.
در استان فارس شهر مرودشت از لحاظ تاریخی، مذهبی، کشاورزی و دامپروری، جمعیت، صنعت و جاذبه‌های گردشگری بعد از شیراز دارای مقام نخست بوده و یكی از قطب‌های مهم صنعتی ایران محسوب می‌شود. کارخانجات مهمی نظیر کارخانه قند که در سطح ایران مشهور است، کارخانه‌ های سنگ‌بُری، اولین مجتمع پتروشیمی ایران، صنایع تبدیلی، صنایع دستی ارزشمند و وجود معادن بسیار غنی و پیشرفته بر رونق این شهر افزوده است. مرودشت قطب کشاورزی این منطقه است.

جاذبه‌ های طبیعی نظیر تنگ بستانک یا بهشت گمشده و دریاچه سد درودزن، جاذبه‌های تاریخی نظیر تخت جمشيد از باشکوه‌ ترین مجموعه ‌های تاریخی ایران‌، نقش رستم‌ و نقش رجب‌ و غیره این منطقه را به یکی از بهترین نقاط گردشگری ایران تبدیل نموده است.
ساکنان این شهر به زبان فارسی سخن می ‌گویند. گویش‌ های محلی نظیر شیرازی و زبان‌ های ترکی قشقایی و لری نیز در این منطقه رواج دارد. اکثر مردم مرودشت شیعه هستند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید