ارگ بم

گذر از دل لوت
از کرمان تا زابل

روز 1
روز 2
روز 3
روز 4
روز 5

اگر در شهر کرمان هستید یا در طی مسیر سفر خود به آن شهر رسیدید، می‏توانید مسیر کرمان تا زابل را در پیش بگیرید. این مسیر تجربه‎ای متفاوت در دل کویر از مرکز به شرق ایران را نصیب شما می‌کند.

روز اول

کرمان خود دیدنی بسیار دارد. از مجموعه گنجعلی‎خان گرفته تا آتشکده زرتشتیان، از باغ فتح‎آباد گرفته تا گنبد جبلیه! بهتر است دست کم یک روز تمام را به گشت و گذار در کرمان اختصاص دهید و صبح روز بعد کرمان را به مقصد شهداد ترک کنید.

کرمان

 

روز دوم

از کرمان تا شهداد حدود یکصد کیلومتر راه پیش رو دارید. در میانه این مسیر روستای سیرچ قرار دارد که ییلاقی خوش آب و هوا در همسایگی کویر به شمار می‎رود. خیلی زود به شهداد خواهید رسید و از همین‎جاست که ماجراجویی در بیابان لوت آغاز می‎شود.

 کلوت‎های شهداد، میراث زمین‎شناختی منحصربه‎فردی به شمار میروند که دیدار از آن‎ها مخصوصاً شب هنگام و زیر نور آسمان پرستاره، تجربه‎ای تکرار نشدنی را به ارمغان میرود. در شهداد چندین اقامتگاه بوم‎گردی وجود دارد که میتوانید برای اقامت از آن‎ها استفاده کنید.

کلوت شهداد

 

روز سوم

در روز سوم سفر بهتر است تا خود را آماده گذر از جاده شهداد به نهبندان کنید. این جاده یکی از جاده‎های زیبای کویری به شمار می‎رود که مانند یک خط صاف از دل کویر می‎گذرد. ناگفته نماند که در مسیر، هرم‎های زیبای ماسه‎ای را نیز خواهید دید. پس اگر به پدیده‎های خیره‎کننده زمین‎شناسی علاقهمند هستید، جاده شهداد به نهبندان یکی از مسیرهایی است که باید حتماً تجربه کنید. بهتر است تا زمان خود را طوری مدیریت کنید تا پیش از غروب آفتاب به نهبندان برسید.

کوههای مریخی نهبندان

 

روز چهارم

روز چهارم سفر را با بازدید از نهبندان آغاز کنید. پیشنهاد می‎کنیم حتماً عناب، خرما، پسته، زعفران و زرشک را در این‎جا امتحان کنید و سنگ‎های زینتی که با هنر دست هنرمندان این خطه آراسته شدهاند را به عنوان سوغات خریداری کنید. هنوز هم کارگاه‎های نمدمالی کم و بیش در نهبندان فعال هستند که بازدید از آن‎ها خالی از لطف نیست.

 

 

روز پنجم

نهبندان در نزدیکی مرزهای شرقی ایران قرار گرفته و تا زابل راه زیادی باقی نمانده. با طی مسافتی کم‎تر از 200 کیلومتر به زابل خواهید رسید. کوه مشهور خواجه سیستان و دریاچه دوست محمد از جمله جاذبه‎های طبیعی هستند  که در این منطقه خواهید دید. بهتر است تا پیش از اقامت و استراحت در زابل، سری هم به دریاچه هامون بزنید.

کوه خواجه

 

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.