همسفر زاگرس شرقی

همسفر زاگرس شرقی

از یاسوج به اراک

روز اول

مسیر پیشنهادی این سفر از شهر یاسوج آغاز شده و به اراک ختم می‎شود. با این‎حال می‎توانید این راه را در ادامه مسیر اهواز به یاسوج در پیش بگیرید.

یاسوج به علت مجاورت با کوهستان زاگرس و قله دنا، منطقه‎ای سردسیر به شمار می‎رود و از گذشته‎های دور به عنوان شهری ییلاق، مورد استفاده بوده است. از فرصت حضور در یاسوج استفاده کنید و «تنگه مهریان»، پارک جنگلی یاسوج و آبشار تنگ تامرادی (در جاده بابامیدان) را ببینید و سپس یاسوج را به مقصد سیسخت ترک کنید.

با نزدیک شدن به شهر سی‎سخت، وارد منطقه حفاظت شده دنا میشوید. سیسخت نزدیکترین شهر به قله 4350 متری حوض‌دال از کوهستان دنا به شمار می‎رود و بدون شک اقامت شبانه در نزدیکی این قله تجربه لذت‎بخشی خواهد بود.

 

 

روز دوم

صبح روز دوم، سی‎سخت را به مقصد گندمان، بلداجی و شَلَمزار ترک کنید و برای اقامت شبانه در بروجن برنامه‎ریزی کنید. بروجن در نزدیکی مرز استان اصفهان قرار دارد. جاذبه‎هایی از جمله چشمه سیاسرد در پنج کیلومتری بروجن، تالاب چغاخور در 40 کیلومتری بلداجی و همین‎طور تالاب گندمان از جمله مقاصدی است که در روز دوم خواهید دید.

 

 

روز سوم

مقصد بعدی این مسیر، شهرکرد است؛ مرکز استان چهارمحل و بختیاری در 100 کیلومتری جنوب غرب اصفهان. فراموش نکنید تا در گشت و گذار در این شهر، شیرینی‎های محلی همچون «کاکولی» را امتحان کنید و با مردم شیرین سخن این شهر هم‎صحبت شوید. می‌توانید شب را در یکی از اقامت‌گاه‎های بوم‌گردی شهرکرد سپری کنید تا از نزدیک با سبک زندگی مردم این شهر هم آشنا شوید.

 

روز چهارم

روز چهارم مسیر سفر در حاشیه شرقی رشته کوه زاگرس، به مسیر شهرکرد به فریدونشهر اختصاص دارد. برای رسیدن به فریدونشهر، دو مسیر وجود دارد که هر دو تقریباً 140 کیلومتر مسافت دارند. در غرب مسیر، جنگلهای پشتکوه قرار دارند. پارک ملی «تنگ صیاد» نیز بر سر این راه واقع شده است. با رسیدن به فریدونشهر و یک شب اقامت در این شهر، سفر به سمت گلپایگان ادامه می‎یابد.

گلپایگان به لبنیات محلی و کباب مخصوص‎اش مشهور است. پس نگران صبحانه و ناهار در گلپایگان نباشید. با گشتی در شهر، می‎توانید از منار گلپایگان، بازار این شهر و همین‎طور مسجد جامع نیز بازدید کنید. اگر به بناهای تاریخی علاقه دارید، میتوانید شب را در ارگ گوگَد سپری کنید که امروزه تبدیل به یک اقامت‌گاه مجهز شده است.

 

روز پنجم

صبح روز پنجم بهتر است تا سری به اطراف گلپایگان و گوگد زده و از شهر خمین هم دیدن کنید. خوانسار با عسلهای معرفش هم در همین نزدیکی است. حتی می‎توانید سری به محلات زده و از گلخانه‎های آن دیدن کنید.

با فرا رسیدن شب به اراک خواهید رسید و مسیر سفرتان در دامنه‎های شرقی زاگرس هم به انتها میرسد.

 


افزودن دیدگاه جدید