یاسوج

کشور
ایران
استان
استان کهگیلویه و بویراحمد
جمعیت
1,085,050
مساحت
4,256
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1815

یاسوج

17
Few Clouds

شهر ياسوج در بخش «مرکزی» شهرستان بویراحمد، واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد در کنار رودخانۀ بشار در ارتفاع 5/1831 متری از سطح دریا واقع شده است. ياسوج در شمال شرقی استان، در ميان جنگل‌های بلوط و دارای اقليم سردسير است و دارای هوای معتدل متمايل به سرد است. در اين شهر ميزان بارش برف و باران زياد است. 
شهرستان بویراحمد دارای چهار بخش«مرکزی»، «لوداب»، «مارگون» و«کبگیان»، پنج شهر و یازده دهستان است.
شهر یاسوج یکی از اصلی‌ترین مکان‌های زیست عشایر ایران است. این شهر با طبیعت زیبای خود یکی از شهرهای گردشگری ایران به‌شمار می‌رود. اصلی ترين جاذبه گردشگري این شهر، آبشار زيبا و معروف ياسوج است.
کشاورزی و دامپروری بخش عمده اقتصاد این شهر را تشکیل می‌دهد. به طورکلی صنایع موجود در این استان به دو گروه صنایع دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند. تولید انواع لوله‌های پلیمری در کارخانجات صنعتی یاسوج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ولی با این حال فعالیت‌های صنعتی و معدنی در این شهر نسبت به سایر مناطق ایران رشد نیافته و رونق چندانی ندارد.

نفت و گاز استخراجی از استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از منابع عمده تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌رود. شهر ياسوج مرکز استان کهگيلويه و بويراحمد است و اکثر صنايع موجود در این استان در اطراف يا خود اين شهر واقع شده‌اند، این موضوع سبب مهاجرت نیروی کار از شهرستان‌های این استان به این شهر شده است.
بیشتر مردم یاسوج لر هستند و به زبان لری سخن می‌گویند. مذهب مردم این شهر شیعه است.


افزودن دیدگاه جدید