همراه با سوت قطار در پیچ و خم البرز

همراه با سوت قطار در پیچ و خم البرز

از تهران به مازندران

 

ایران را به سرزمین چهارفصل می‌شناسند و بدون شک تنوع اقلیمی، مهم‌ترین برتری جاذبه‌های طبیعی ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دنیاست. ما در ایران این امکان را داریم که در فاصله چند ساعت از دشت به جنگل و از کوه به دریا برسیم. حال یک جاذبه دیگر را به این ترکیب دیدنی اضافه کنید: قطار!

خط آهن شمال یا قطار شمال، به شما این امکان را می‌دهد تا یک سفر دو روزه را ترتیب دهید. سفری که خیلی هم ارزان تمام می‌شود.

این سفر از پایتخت شروع شده و به دریای کاسپین ختم می‌شود. کافیست خود را به ایستگاه راه‌آهن تهران برسانید. روزانه چند قطار از تهران به سمت شمال ایران و شهرهای فیروزکوه، پل سفید، ساری و گرگان می‌رود اما شما سراغ قطار اتوبوسی یا کوپه‌ای تهران به ساری را بگیرید که صبح زود از تهران حرکت می‌کند. این موضوع مهم است که شما با قطار روز راهی این سفر شوید چرا که همه مناظر آن در روشنایی روز قابل بازدید است.

قطار صبح زود از حومه تهران عبور می‌کند و در دو دشت معروف سیمین‌دشت و زرین‌دشت، شما را با اشکال عجیب و غریب زمین مواجه می‌کند. رگه‌رگه‌های خوش‌رنگ زمین و فرسایش کوه در کنار باغات میوه شما را به ایستگاه بُنِ‌کوه می‌رساند.

دره‌ای زیبا که کبوتر دره نام دارد و ایستگاهی به همین نام که به زودی به آن وارد می‌شوید. هنوز به فیروزکوه نرسیده‌اید که ایستگاه مهاباد شما را متعجب می‌کند! شهر معروف مهاباد در استان آذربایجان غربی واقع شده است و این یک تشابه نام است.

با گذر از ایستگاه فیروزکوه، به یکباره با دشت‌های وسیع و زیبا خداحافظی می‌کنید و به کوهستان وحشی البرز وارد می‌شوید. در همین حوالی، غار اسپهبد خورشید را در دل کوه خواهید دید.

 عبور خط آهن شمال ایران از میان کوه‌های البرز و ساخت این مسیر، بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران را تشکیل می‌دهد و شما عملا به میان تاریخ می‌روید. این سفر تاریخی با عبور از پل معروف وِرِسک و رسیدن به ایستگاه ورسک تکمیل می‌شود چرا که ساختمان ایستگاه، نشانه‌های خود را از گذشته حفظ کرده است.

گردنه گَدوک و سه خط طلا را پست سر می‌گذارید و وارد منطقه سوادکوه می‌شوید. مهم‌ترین ایستگاه این منطقه، پل سفید است که با عبور از آن رفته رفته، شرجی شمال را حس خواهید کرد و پوشش گیاهی که سرسبزتر از قبل شده و شما را به جنگل می‌رساند.

این خط آهن تا گرگان ادامه دارد اما ایستگاه پایانی شما در این سفر، ساری است. از آن ‌جایی که ساری مرکز استان است، مهمانپذیرها و هتل‌های مناسبی برای اقامت امشب شما مهیاست اما از آن‌جایی که شما عازم یک شهر توریستی هستید، پیشنهاد می‌شود محل اقامت خود را از قبل رزرو کنید.

 

روز دوم

از ایستگاه قطار ساری تا ساحل دریای کاسپین حدود 30 کیلومتر راه در پیش دارید. این ساحل زیبا، خزرآباد نام دارد که آثاری به قدمت دوران صفویه را در خود جای داده است. کاخ عباسی، حمام و مسجد از جاذبه‌های تاریخی خزرآباد است.

گشت قطار شمال به پایان رسید. برای بازگشت به تهران می‌توانید از قطار کوپه‌ای ساری به تهران که شبانه حرکت می‌کند و صبح زود به تهران می‌رسد، استفاده کنید.


افزودن دیدگاه جدید