رفتن به محتوای اصلی
سه تیر با یک نشان!

سه تیر با یک نشان!

1
اهواز

اهواز

شهر اهواز با آب و هوای گرم و مرطوب در جلگه خوزستان و در ارتفاع 18 متری از سطح دریا قرار دارد. در قسمت های شمالی و مرکزی شهرستان اهواز جلگه ای هموار و نسبتاً حاصلخیز، درحاشیه های شرقی و غربی تپه های ماسه ای و شنی و در جنوب و جنوب شرقی جلگه خشک مارون قرار دارد. این منطقه دارای منابع عظیم نفت وگاز ا
2
شوش

شوش

شهر شوش در کنار رودخانه شاوور، در قسمت غربی جاده ترانزیت تهران- اهواز، در 150 کیلومتری شرق رود دجله و در ارتفاع 112 متری از سطح دریا قرار دارد.  شهرستان شوش دارای سه بخش«شاوور»، «مرکزی» و «فتح المبین»، پنج شهر و هفت دهستان است. شهر باستانی شوش از مراکز تمدن قدیم، از معروفترین ش
3
شوشتر

شوشتر

شوشتر در شمال شرقی جلگه خوزستان و در ارتفاع ۶۵ متری از سطح دریا قرار دارد. دامنه‌ های پایانی کوه‌ های زاگرس مرز شرقی و رود دز مرز غربی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. این شهر همانند اغلب شهرهای خوزستان دارای تابستان‌ های گرم و زمستان‌های معتدل مدیترانه‌ای است.  شهرستان شوشتر دارای سه بخ

روز اول

شمال خوزستان به دلیل وجود رودخانه‌های کارون، دز و کرخه محل شکل‌گیری تمدن‌های مختلف در دوره‌های متفاوت تاریخی بوده است. وجود سه اثر ثبت جهانی ایران در دوشهری که تنها هفتاد کیلومتر از هم فاصله دارند نشان‌دهنده اهمیت و کیفیت بالای این قسمت از ایران است. از طرفی مجاورت با کوه‌های زاگرس و فرهنگ بختیاری، جلوه‌های دیدنی به طبیعت آن و هم‌چنین زندگی مردم داده است.

این سفر را از شوش شروع می‌کنیم. برای رسیدن به شوش می‌توانید با هواپیما یا قطار خود را به اهواز برسانید و از آن‌جا به راحتی تا شوش بیایید. اما راه سریع‌تر استفاده از فرودگاه دزفول است که پروازهای روزانه منظمی از پایتخت دارد. از دزفول تا شوش کمتر از یک ساعت راه دارید. گزینه دیگر استفاده از ایستگاه راه‌آهن اندیمشک است که آن هم کمتر از یک ساعت تا شوش فاصله دارد.

در شوش پیش از هر جای دیگر به سراغ هجدهمین اثر ثبت جهانی ایران بروید. محوطه باستانی شوش شامل کاخ آپادانا، تپه آکروپول، قلعه فرانسوی‌ها، کاخ هدیش، شهر هخامنشی و ... به همراه موزه دیدنی شوش را با توضیحات راهنمای سایت ببینید.

محوطه شوش

مقبره دانیال نبی با معماری متفاوتش در کنار رودخانه شاوور که از میان شهر می‌گذرد، مقصد بعدی شماست. رود کرخه، نزدیک‌ترین رود بزرگ به شهر شوش است که در فاصله چندکیلومتری بیرون شهر خواهید دید.

بعد از بازدید از شهر شوش، اگر راهی جاده اهواز شوید پس از 20 کیلومتر به موزه هفت‌تپه می‌رسید که بازدید از آن پیش از رسیدن به چغازنبیل به شدت توصیه می‌شود چرا که آثار زیادی از محوطه باستانی هفت تپه و چغازنبیل در آن یافت می‌شود.

در فاصله 30 کیلومتری جنوب شرقی موزه هفت‌تپه، اولین اثر ثبت شده ایران در یونسکو منتظر شماست. چغازنبیل با شکوه در کنار رود دز برنامه امروز شما را حسابی کامل می‌کند.

چغازنبیل

بهترین پیشنهاد این است که امشب خود را به شوشتر برسانید که در فاصله‌ای کمتر از یک ساعتی چغازنبیل قرار گرفته است. در شوشتر خانه‌های قدیمی زیبایی می‌توانید پیدا کنید که اکنون تبدیل به هتل سنتی شده‌اند و می‌توانید شبی به یادماندنی را در آن‌ها سپری کنید.

 

روز دوم

عبور رودخانه کارون از کنار شوشتر و البته ورود شاخه‌هایی از این رود به داخل شهر، نمای زیبایی به آن داده است و البته باعث ساخته‌شدن سازه‌های منحصر به فردی در زمان خود شده است.

بند میزان، پل شادروان، نهر داریون، پل یا بند گرگر و در نهایت سازه‌های آبی شوشتر مجموعه کم‌نظیری است که تحسین جهانیان را برانگیخته و موجب شده است این مهندسی باستانی به یکی از آثار ثبت جهانی تبدیل شود.

سازه های آبی شوشتر

علاوه بر این‌ها، خانه‌های تاریخی شوشتر مانند خانه مستوفی که اکنون به رستوران تبدیل شده است، خانه مقدم که آن هم به کافی‌شاپ تبدیل شده و البته قابل بازدید است، خانه مرعشی که به پایگاه میراث فرهنگی تبدیل شده و بازدید از آن راحت نیست، عمارت کلاه فرنگی در کنار رودخانه، مسجد جامع شوشتر، کاروانسرا و سرای افضل، بازار شوشتر و قلعه سَلاسِل دیگر مکان‌هایی هستند که در روز دوم سفر می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.