رفتن به محتوای اصلی
از موزه روستایی گیلان تا خانه های پلکانی ماسوله

از موزه روستایی گیلان تا خانه های پلکانی ماسوله

سراوان، فومن، ماسوله
1
رشت

رشت

شهر رشت تقریباً در مرکز جلگه گیلان، در وسیع ترین بخش دلتای رودخانه سفیدرود با ارتفاع متوسط هشت متر از سطح دریاهای آزاد، در انتهای راه اصلی کناره دریای خزر و در مسیر راه اصلی درجه یک قزوین به بندر انزلی واقع شده است. آب و هوای رشت معتدل و مرطوب با میزان رطوبت متغیر در طول سال است.  شهر
2
فومن

فومن

شهر فومن در قسمت غربی استان گیلان، حد فاصل مناطق کوهستانی و دشت فومنات و در ارتفاع 27 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان های صومعه سرا و ماسال، از سمت جنوب به شهرستان طارم علیا در استان زنجان و شهرستان شفت، ازسمت شرق به شهرستان رشت و از سمت غرب به شهرستان خلخا
3
ماسوله

ماسوله

شهر ماسوله در 55 کیلومتری شهر رشت در ناحیه ای کوهستانی و جنگلی واقع شده است. این شهر در دامنه ای صخره ای و ارتفاع 1050 متر از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای ماسوله در تابستان معتدل و مرطوب و در زمستان سرد و مرطوب است. آب و هوای مطبوع در چهارفصل سال شاخصه مهم زیست محیطی

 

روز اول

هر چقدر از گرما و شرجی بودن شهرهای شمالی ایران در تابستان اذیت شده‌اید کافیست! پاییز بهترین فصل جبران آن است و می‌توانید بهترین آب و هوا را در استان‌های شمالی ایران تجربه کنید.

این سفر از سراوان در استان گیلان شروع می‌شود. موزه میراث روستایی گیلان در میان جنگل‌های انبوه سراوان، اولین بازدید پیشنهادی این برنامه سفر است. این موزه بر سر راه رودبار به رشت و در قسمت پایانی اتوبان قزوین رشت احداث شده است.

شبیه‌سازی زندگی سنتی مردمان گیلان در دو بخش بیه پس و بیه پیش در میان طبیعتی زیبا و با طراوت که در فصل پاییز با رنگ‌های دیدنی همراه است، شما را به ده‌ها سال پیش و صفای روستا می‌برد. اکنون شما در زیباترین و کامل‌ترین موزه میراث روستایی کشور حضور دارید و اگر شروع سفر شما در روزهای تعطیل و آخر هفته باشد، پخت نان و غذای محلی و موسیقی سنتی، بخش‌های جانبی بازدید شما را شکل می‌دهد.

موزه میراث روستاییموزه میراث روستایی

اگر بخواهید موزه میراث روستایی گیلان را به صورت کامل ببینید قطعا یک روز کامل زمان نیاز دارید. چنانچه توانستید زودتر از غروب از این موزه دل بکنید و هنوز هوا روشن بود، مقصد بعدی پیشنهادی ما دریاچه‌ای کوچک است در همان نزدیکی به نام سَقالَکسار.

برای رسیدن به این دریاچه مصنوعی که در واقع دریاچه‌ای است که پشت یک آب‌بند شکل گرفته است باید در جاده سراوان به فومن، با عبور از دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا جاده جیرده بروید. بهترین نشانی برای این جاده، تابلوی آقا سیدشریف است که باید دوربرگردان را به سمت جنوب جاده بیایید.

پس از عبور از روستای آقا سید شریف، دو راهی اول را به سمت چپ و بعدی را به سمت راست رفته و در نهایت تابلوی دریاچه شما را به سمت چپ می‌برد.

پوشش گیاهی متراکم اطراف دریاچه و درختان تو در تو، منظره‌ای دیدنی را رقم زده است. در این میان چند درختی که از درون آب سربرافراشته‌اند، توجه شما را به سوی خود جلب می‌کنند.

اگر اهل کمپینگ و برپایی چادر در طبیعت هستید و امکانات کافی برای این کار دارید، می‌توانید امشب را در اطراف دریاچه سپری کنید در غیر اینصورت بهترین محل برای اقامت امشب شما شهر زیبای فومن است.

اگر گزینه اول را انتخاب کردید، در برپایی چادر دقت کنید که در محل‌هایی که پیش از این چادر برپا شده است، اقدام به ایجاد کمپ کنید تا کمترین آسیب را به طبیعت منطقه و پوشش گیاهی آن زده باشید. سرویس بهداشتی و یک سوپرمارکت هم پای دریاچه هست که برای خرید می‌توانید روی آن حساب کنید.

 

روز دوم

فومن به شهر مجسمه‌ها معروف است و البته کلوچه فومنی هم شهرت زیادی دارد. گشتی در شهر زده و پس از صرف صبحانه با چای گیلانی و کلوچه فومنی راهی قلعه هزار پله یا همان قلعه رودخان معروف شوید. از فومن تا قلعه رودخان کمتر از یک ساعت راه در پیش دارید که از مسیری زیبا و کوهستانی می‌گذرد.

فومن

خوشبختانه امکانات گردشگری زیادی در قلعه رودخان و اطراف آن وجود دارد که شما با خیال راحت می‌توانید برای دیدن آن برنامه‌ریزی کنید. فقط تعداد زیاد پله‌ها برای رسیدن به قلعه ممکن است برای کودکان و سالمندان و کم‌توانان، مشکل باشد.

هم‌چنین در روزهای بارانی که احتمال آن در پاییز زیاد است، پله‌ها کمی لغزنده می‌شوند و نیاز است که با احتیاط و بدون هیچ عجله‌ای از آن‌ها عبور کنید.

بعد از صرف ناهار در رستوران‎های محلی با غذاهای گیلکی در پایین قلعه‌رودخان، مسیر را به سمت فومن بازگشته و این‌بار تابلوهای ماسوله را دنبال کنید. برای این مسیر حدود دو ساعت زمان در نظر بگیرید.

ماسوله زمانی روستایی کوچک بوده که در دامان کوه ساخته شده بود، اما اکنون به شهری پر رفت و آمد و جاذبه‌ای توریستی تبدیل شده است تا جایی که در کتاب معروف لونلی پِلَنت که راهنمای همراه گردشگران کشورهای مختلف دنیاست، به عنوان یکی از جاذبه‌هایی که در ایران حتما باید دیده شود، به آن اشاره شده است.

ماسوله

شما در ماسوله این شانس را دارید که یک شب را در یکی از خانه‌های پلکانی بمانید و در کوچه پس کوچه‌های دیدنی آن قدم بزنید. مردمی را تماشا کنید که از داخل حیاط خانه شما عبور می‌کنند؛ همان حیاطی که سقف خانه طبقه پایین‌تر محسوب می‌شود!


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.