موزه روستایی گیلان

از موزه روستایی گیلان تا خانه های پلکانی ماسوله
سراوان، فومن، ماسوله

روز 1
روز 2

روز اول

هر چقدر از گرما و شرجی بودن شهرهای شمالی ایران در تابستان اذیت شده‌اید کافیست! پاییز بهترین فصل جبران آن است و می‌توانید بهترین آب و هوا را در استان‌های شمالی ایران تجربه کنید.

این سفر از سراوان در استان گیلان شروع می‌شود. موزه میراث روستایی گیلان در میان جنگل‌های انبوه سراوان، اولین بازدید پیشنهادی این برنامه سفر است. این موزه بر سر راه رودبار به رشت و در قسمت پایانی اتوبان قزوین رشت احداث شده است.

شبیه‌سازی زندگی سنتی مردمان گیلان در دو بخش بیه پس و بیه پیش در میان طبیعتی زیبا و با طراوت که در فصل پاییز با رنگ‌های دیدنی همراه است، شما را به ده‌ها سال پیش و صفای روستا می‌برد. اکنون شما در زیباترین و کامل‌ترین موزه میراث روستایی کشور حضور دارید و اگر شروع سفر شما در روزهای تعطیل و آخر هفته باشد، پخت نان و غذای محلی و موسیقی سنتی، بخش‌های جانبی بازدید شما را شکل می‌دهد.

موزه میراث روستاییموزه میراث روستایی

اگر بخواهید موزه میراث روستایی گیلان را به صورت کامل ببینید قطعا یک روز کامل زمان نیاز دارید. چنانچه توانستید زودتر از غروب از این موزه دل بکنید و هنوز هوا روشن بود، مقصد بعدی پیشنهادی ما دریاچه‌ای کوچک است در همان نزدیکی به نام سَقالَکسار.

برای رسیدن به این دریاچه مصنوعی که در واقع دریاچه‌ای است که پشت یک آب‌بند شکل گرفته است باید در جاده سراوان به فومن، با عبور از دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا جاده جیرده بروید. بهترین نشانی برای این جاده، تابلوی آقا سیدشریف است که باید دوربرگردان را به سمت جنوب جاده بیایید.

پس از عبور از روستای آقا سید شریف، دو راهی اول را به سمت چپ و بعدی را به سمت راست رفته و در نهایت تابلوی دریاچه شما را به سمت چپ می‌برد.

پوشش گیاهی متراکم اطراف دریاچه و درختان تو در تو، منظره‌ای دیدنی را رقم زده است. در این میان چند درختی که از درون آب سربرافراشته‌اند، توجه شما را به سوی خود جلب می‌کنند.

اگر اهل کمپینگ و برپایی چادر در طبیعت هستید و امکانات کافی برای این کار دارید، می‌توانید امشب را در اطراف دریاچه سپری کنید در غیر اینصورت بهترین محل برای اقامت امشب شما شهر زیبای فومن است.

اگر گزینه اول را انتخاب کردید، در برپایی چادر دقت کنید که در محل‌هایی که پیش از این چادر برپا شده است، اقدام به ایجاد کمپ کنید تا کمترین آسیب را به طبیعت منطقه و پوشش گیاهی آن زده باشید. سرویس بهداشتی و یک سوپرمارکت هم پای دریاچه هست که برای خرید می‌توانید روی آن حساب کنید.

روز دوم

فومن به شهر مجسمه‌ها معروف است و البته کلوچه فومنی هم شهرت زیادی دارد. گشتی در شهر زده و پس از صرف صبحانه با چای گیلانی و کلوچه فومنی راهی قلعه هزار پله یا همان قلعه رودخان معروف شوید. از فومن تا قلعه رودخان کمتر از یک ساعت راه در پیش دارید که از مسیری زیبا و کوهستانی می‌گذرد.

فومن

خوشبختانه امکانات گردشگری زیادی در قلعه رودخان و اطراف آن وجود دارد که شما با خیال راحت می‌توانید برای دیدن آن برنامه‌ریزی کنید. فقط تعداد زیاد پله‌ها برای رسیدن به قلعه ممکن است برای کودکان و سالمندان و کم‌توانان، مشکل باشد.

هم‌چنین در روزهای بارانی که احتمال آن در پاییز زیاد است، پله‌ها کمی لغزنده می‌شوند و نیاز است که با احتیاط و بدون هیچ عجله‌ای از آن‌ها عبور کنید.

بعد از صرف ناهار در رستوران‎های محلی با غذاهای گیلکی در پایین قلعه‌رودخان، مسیر را به سمت فومن بازگشته و این‌بار تابلوهای ماسوله را دنبال کنید. برای این مسیر حدود دو ساعت زمان در نظر بگیرید.

ماسوله زمانی روستایی کوچک بوده که در دامان کوه ساخته شده بود، اما اکنون به شهری پر رفت و آمد و جاذبه‌ای توریستی تبدیل شده است تا جایی که در کتاب معروف لونلی پِلَنت که راهنمای همراه گردشگران کشورهای مختلف دنیاست، به عنوان یکی از جاذبه‌هایی که در ایران حتما باید دیده شود، به آن اشاره شده است.

ماسوله

شما در ماسوله این شانس را دارید که یک شب را در یکی از خانه‌های پلکانی بمانید و در کوچه پس کوچه‌های دیدنی آن قدم بزنید. مردمی را تماشا کنید که از داخل حیاط خانه شما عبور می‌کنند؛ همان حیاطی که سقف خانه طبقه پایین‌تر محسوب می‌شود!

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.