کارگاه سفال لالجین

از لالجین تا علی صدر
همدان

روز 1

همدان یکی از خنک‌ترین استان‌های کشور است و پیوند طبیعت و تاریخ در تمام این استان به چشم می‌خورد. این مطلب پیشنهاد سفری یک روزه به مقصد شمال شهر همدان و غار معروف علی صدر است که از شهر سفال ایران نیز می‌گذرد.

پس از بازدید از مجموعه تفریحی تاریخی گنجنامه و آبشار زیبای آن، آرامگاه باباطاهر عریان، آرامگاه ابوعلی سینا، مجسمه شیر سنگی، آرامگاه استرومردخای و گنبد علویان به سمت بهار در فاصله 18 کیلومتری شمال شهر همدان حرکت خود را شروع کنید.

بهار که اکنون شهر کوچکی در نزدیکی همدان است، زمانی اهمیت و اعتباری فراوان داشته است. در کتب تاریخی و متون قدیمی هر زمان که صحبت از این منطقه بوده، نام بهار به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران مطرح شده است.

از بهار، سراغ لالِجین را بگیرید و خود را برای خریدی متفاوت آماده کنید. لالجین را با نام پایتخت سفال ایران می‌شناسند. تنوع طرح‌های و نقش‌های روی سفال لالجین شما را شگفت‌زده می‌کند. در خرید سفال سعی کنید به دنبال کارگاه‌های سفال‌گری لالجین باشید چرا که حجم زیادی سفال چینی در میان سفال‌های لالجینی وارد شده است.

از لالجین به جاده اصلی بیجار بازگشته و تا گُل‌تپه برانید. با رسیدن به گل‌تپه، تابلوهای راهنما مسیر شما را به سمت علی‌صدر نشان می‌دهند و پس از 14 کیلومتر و گذر از سَراب، به علی صدر می‌رسید.

غار علی صدر معروف‌ترین جاذبه طبیعی استان همدان و یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است. امکان بازدید عموم مردم از این غار از سال 1355 فراهم شده است و از همان زمان جاده دسترسی مناسب و امکانات گردشگری برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. قدیمی‌ترین اقامتگاه منطقه، مهمانسرای جهانگردی علی صدر است که هم‌چنان پذیرای علاقمندان است.

ممکن است از محلی‌ها بشنوید که شما وارد طولانی‌ترین غار آبی دنیا شده‌اید اما این درست نیست. طولانی‌ترین غار آبی دنیا چند سال پیش در مکزیک کشف شد. علی صدر یکی از طولانی‌ترین غارهای آبی ایران است و شما سوار بر قایق و در قسمت‌هایی با پای پیاده، غارنوردی می‌کنید.

برای بازدید از غار به ابزار خاصی نیاز ندارید چرا که مسیر بهسازی شده است و گردشگران با هر سن و سالی می‌توانند وارد غار شوند. هوای درون غار در فصل‌های مختلف چندان متغیر نیست و همواره خنک و مرطوب است. به همین دلیل لازم است حتی در گرمای تابستان، یک لباس گرم همراه داشته باشید چرا که اختلاف دمای داخل غار و بیرون از آن زیاد است.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.