رفتن به محتوای اصلی
از فرهادتراش تا قصر شیرین

از فرهادتراش تا قصر شیرین

بیستون، کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، کرند غرب، دالاهو، سرپل ذهاب، قصرشیرین
1
بیستون

بیستون

محوطه ی جهانی بیستون از مقام والایی در تاریخ جنوب غرب آسیا و ایران باستان برخوردار است و از دوران پیش از تاریخ تا قرن 20 میلادی دارای توالی باستان شناختی بوده است. سنگ نوشته ی بیستون،که به کتیبه ی بیستون نیز شهرت دارد، بزرگ ترین، مشهورترین و نخستین متن شناخته شده ی ایرانی و از آثار دوره
2
 کرمانشاه

کرمانشاه

شهر کرمانشاه در منطقه ای کوهستانی، در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا و در قسمت مرکزی استان کرمانشاه با آب و هوای معتدل کوهستانی قرار دارد. به دلیل وجود کوه پرآو، بلندترین قله این شهر، کرمانشاه را از نظر آب و هوائی، قومی و مذهبی هند ایران لقب داده اند زیرا از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زما
3
سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

سرپل ذهاب یکی از شهرهای تاریخی استان کرمانشاه است. این شهرستان از سمت غرب با کشور عراق همسایه است. این شهر از دو بخش و هفت دهستان تشکیل شده است و آب‌و‌هوای آن متمایل به گرم و نیمه خشک است و رود دایمی الوند از میان آن می‌گذرد. چشمه سراب گرم، که در ۵ کیلومتری جنوب غربی
4

کاخ شیرین

شهر قصر شیرین در آخرین نقطه مرزی ایران و عراق و فاصله بیست کیلومتری مرز خسروی از گذشته میزبان اقوام ایرانی و هم‌چنین مذاهب مختلف از جمله شیعه، سنی، یارسان، یهودی و مسیحی بوده‌است. این شهر از شهرهای قدیمی و تاریخی استان کرمانشاه است که بنای آن را به خسرو پرویز نسبت می‌دهند. او باغی بزرگ

 

روز اول 

بیستون

گور دخمه

بقعه ابودجانه

افسانه شیرین و فرهاد که وحشی بافقی آن را به زیبایی به نظم درآورده است، یکی از مشهورترین عاشقانه‌های ایران زمین است؛ بعد از اثر ماندگار وحشی بافقی، مجموعه خسرو و شیرین نظامی گنجوی، و بعدها منظومه‌های شعرایی مانند وصال شیرازی و صابر شیرازی در وصف عشق شیرین، در یاد ایرانیان مانده است. آماده شوید برای سفری در دل تاریخ، طبیعت، ادبیات و باورهای مردمان ایران قدیم و البته در پی خسرو و شیرین و فرهاد کوهکن.

شروع این سفر از بیستون است که عشق کند و شهرتش فرهاد برد. بیستون یکی از آثار ثبت جهانی ایران است که در استان کرمانشاه و فاصله حدود 40 کیلومتری شرق این شهر واقع شده است. اما بیستون فقط یک اثر نیست. مجموعه‌ای از آثاری از دوران مختلف تاریخی است که در دل این دیواره عظیم سنگی جای گرفته و بدون شک بعد از کتیبه داریوش بزرگ، فرهادتراش یا فراتاش شگفت‌انگیزترین بخش مجموعه است؛ تراشی به درازای 200 متر و ارتفاع 36 متر!

بعد از بیستون راهی کرمانشاه شده و پس از بازدید از طاق‌بستان، معروف‌ترین غذای کرمانشاه یعنی دنده‌کباب را در همان طاق‌بستان امتحان کنید. اگر اهل کباب نیستید، خورشت خلال، دیگر غذای معروف کرمانشاهی گزینه بسیار مناسبی است.

حیف است که تا کرمانشاه بیایید و تکیه معاون‌الملک و تکیه بیگلربیگی را نبینید.

 

روز دوم

بعد از دل‌کندن از شهر کرمانشاه، تابلوهای اسلام‌آباد غرب، کِرِند غرب و سرپل‌ذهاب را دنبال کنید. بعد از 2 ساعت به سه‌راهی ریجاب می‌رسید. اینجا یکی از یادگارهای دوران ساسانی را در کنار جاده خواهید دید به نام طاق‌گرا.

اگر وقت دارید فرصت حضور در دامنه‌های کوهستان دالاهو را از دست ندهید. جاده کوهستانی ریجاب شما را به دل کوهستان دالاهو می‌برد. تراکم چشمه‌سارها و سراب‌های این منطقه در ایران کم‌نظیر است. آبشار ریجاب؛ یکی از بلندترین آبشارهای ایران؛ مسجد عبداله‌بن‌عمر؛ یکی از اولین مساجد ساخته‌شده در ایران؛ روستای بان‌زرده، قبرستان ابودجانه، زیارتگاه بابایادگار، قلعه یزدگرد سوم؛ یادگاری از دوران ساسانی؛ و مسیر زیبای کوهستانی آن از دیدنی‌های منطقه است.

امشب را می‌توانید در روستاهای این منطقه سپری کنید و از هوای مطبوع کوهستان دالاهو لذت ببرید.

 

روز سوم

در ادامه به سمت سرپل‌ذهاب، گوردخمه دکان داوود را در مسیر خواهید داشت و در کنار رودخانه حلوانِ سرپل‌ذهاب، نقش‌برجسته آنوبانی‌نی که قدیمی‌ترین نقش‌برجسته یافت‌شده در ایران به حساب می‌آید بر سر راه روستای سرسبز پیران قرار دارد. روستای پیران، پایین‌دست آبشار مرتفع ریجاب است که در بازدید از کوهستان دالاهو، آن را از بالا دیده‌اید.

اکنون در فاصله 40 دقیقه‌ای قصرشیرین هستید و تا مرز خسروی هم چیزی راه نمانده است. شما به گرم‌ترین منطقه استان کرمانشاه رسیده‌اید. کاخ شیرین، چهارطاقی، سیستم‎ آب‌رسانی به‌جای مانده از دوران ساسانی و کاروانسرای عباسی از دیدنی‌های شهر قصرشیرین است.

بسته به علاقمندی‌های خود در سفر، برای بازدید از این مسیر بهاری به دو الی سه روز زمان نیاز دارید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.