رفتن به محتوای اصلی
از شهر گردو تا کاخ شاه عباس

از شهر گردو تا کاخ شاه عباس

سمنان، شهمیرزاد، کیاسر، ساری، بهشهر
1
سمنان

سمنان

شهر سمنان در 216 کیلومتری شرق تهران در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است. این شهر در شمال دشت کویر در راه تهران به خراسان و در ارتفاع 1164متری از سطح دریا قرار دارد. سمنان دارای آب و هوای خشک و معتدل است. شهرستان سمنان دارای یک بخش«مرکزی»، یک شهر و یک دهستان است. در
2
کیاسر

کیاسر

شهر كياسر در 70 كيلومتري جنوب شرقی شهر ساری، در دره‌ای كه از سه طرف با کوه احاطه شده و تنها قسمت شمال غربی آن به دشت كياسر متصل است، در ارتفاع 1378 متری از سطح دريا واقع شده است. این شهر در تابستان آب و هوای معتدل و در فصل زمستان دارای آب و هوای بسيار سرد است. در سال1372 هجری شمسی كياسر به
3
ساری

ساری

شهر ساری مرکز استان مازندران است که در کوهپایه‌ های رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر در ارتفاع 42 متری از سطح دریا قرار دارد.  این شهر دارای دو بخش کوهستانی و دشت است. تابستان‌های معتدل و نمناک و زمستان‌های نسبتاً سرد و خشک از مشخصه ‌های آب و هوایی ساری محسوب می ‌شود از نظر اقلیمی این استا

 

روز اول

در کشور ما بعضی مسیرها وجود دارند که در تمام فصول سال دیدنی هستند و هر زمان که میهمان آن‌ها شوید، با مناظر متفاوتی روبرو می‌شوید. در این سفر، راهی یکی از همین مسیرها می‌شوید که از استان سمنان شروع می‌شود و در استان مازندران به پایان می‌رسد.

از کمربندی سمنان، در جهت شمال وارد جاده کیاسر شده و با عبور از مهدی‌شهر به شهمیرزاد می‌رسید که یکی از بزرگ‌ترین باغات گردوی جهان را دارد. پس از گشت و گذار در پاییز تماشایی شهمیرزاد و خرید گردو و خشکبار درجه یک شهمیرزادی، به سمت فولادمحله ادامه مسیر دهید.

گردو

بدون هیچ عجله‌ای از حضور در یکی از دیدنی‌ترین جاده‌های کوهستانی ایران لذت ببرید و پس از عبور از فولادمحله و رسیدن به سه‌راهی تِلمادره، به تماشای چشمه‌های رنگی باداب سورت بروید.

فولادمحله

این چشمه‌های رنگی پلکانی یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که البته جاده دسترسی به آن چندان مناسب نیست. برای قسمت انتهایی دسترسی به چشمه‌ها هم پیشنهاد می‌کنیم که ماشین خود را در پارکینگ باداب‌سورت پارک کرده و از حمل و نقل محلی که همواره فراهم است استفاده کنید.

پس از بازدید از چشمه‌های باداب‌سورت و بازگشت به سه‌راهی تلمادره، مسیر را به سمت کیاسر ادامه دهید. شب را می‌توانید در کیاسر بمانید یا این‌که ادامه مسیر داده و در هتلی که در نزدیکی سد سلیمان‌تنگه قرار داد اقامت کنید.

 

روز دوم

امروز وقت کافی برای گشت و گذار در اطراف دریاچه زیبای سد سلیمان‌تنگه بگذارید که پیشیمان نمی‌شوید. از قایق‌سواری و ورزش‌های آبی روی دریاچه گرفته تا بازدید از تاج سد و قدم زدن بر روی آن و البته پیک‌نیک در حاشیه دریاچه از جمله تفریحاتی است که احتمالا وقت شما را تا ظهر خواهد گرفت. نام دیگر سد سلیمان‌تنگه، سد شهید رجایی است.

مسیر را به سمت ساری ادامه داده و با عبور از کمربندی ساری به سمت گرگان، خود را به بهشهر برسانید. بهشهر یکی از شهرهای زیبا و تمیز استان مازندران است که از آن جایی که شهری ساحلی نیست، تا حد زیادی از گزند ویلاسازان در امان مانده است.

بهشهر یکی از شهرهای تاریخی ایران است و در این شهر می‌توانید از پارک ملت و چشمه عمارت بازدید کنید. نقطه پایانی این سفر، دریاچه عباس‌آباد در دل جنگل عباس‌آباد بهشهر است. دریاچه‌ای که در میان یکی از منحصربه‌فردترین باغ‌های ایرانی شکل گرفته است. مجموعه بناهای صفوی شامل کاخ، حمام، برج، آسیاب آبی، بند و دریچه‌های کنترل آب در کنار طبیعت پاییزی بسیار زیبا و نمای دریاچه و ساختمانی که در میانه آن قرار گرفته شما را شگفت‌زده می‌کند.

مجموعه عباس آباد

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.