پرواز از آشیانه عقاب‎ تا تخت سلیمان

پرواز از آشیانه عقاب‎ تا تخت سلیمان

از قزوین به تکاب

 

روز اول

قزوین، روزگاری پایتخت حکومت صفوی بود. پس اگر در این شهر بنایی به نام چهلستون دیدید، تعجب نکنید. چهلستون قزوین مقدمه‎ای بر ساخت چهلستون اصفهان بوده است.

برای رسیدن به آشیانه عقاب، باید از قزوین به دل البرز بزنید. ابتدا مسیری کوهستانی را طی کرده و سپس وارد دشتی وسیع می‌شوید. با عبور از شهر «معلم کلایه»، اندک اندک کوهی از دوردست به چشم می‎آید که با کوهستان اطرافاش تفاوت دارد. این کوه همان الموت یا آشیانه عقاب است که زمانی به حسن صباح، رهبر فرقه اسماعیلیه اختصاص داشته است. بهتر است پس از دیدن قلعه، شب را در اقامتگاه‎های روستای الموت سپری کرده و صبح روز بعد عازم قزوین و ابهر شوید.

الموت

 

 

روز دوم

در مسیر ابهر، شهری به نام تاکستان قرار دارد که به واسطه مزارع انبوه انگور، به این نام خوانده می‎شود. در موسم برداشت انگور کنار جاده پر از کشاورزانی میشود که محصولات خود را برای فروش عرضه می‎کنند. اقامت شبانه در ابهر یا تاکستان، شما را برای بازدیدهای روز بعد آماده خواهد کرد.

با طلوع آفتاب عازم سلطانیه شوید. گنبد مشهور سلطانیه، یکی از بلندترین گنبدهای آجری جهان و همچنین مقبره‎های سلطانیه را پیش از ظهر ببینید. اگر به بناهای مرموز و دستکند علاقمندید، از سلطانیه راه روستای «ویَر» را در پیش گرفته و سری هم به معبد اژدها یا «داش کَسَن» بزنید.

با تمام این اوصاف، هنگام غروب به زنجان خواهید رسید. شب را استراحت کنید.

گنبد سلطانیه

 

 

روز سوم

صبح روز سوم سفر، به سراغ موزه مردان نمکی، موزه رختشویخانه و بازار زنجان بروید. پس از صرف ناهار، زنجان را ترک کنید و مسیر خود را به سمت تکاب ادامه دهید.پیش از غروب به تکاب خواهید رسید. شب را در تکاب اقامت کنید.

رختشویخانه

 

 

روز چهارم

صبح روز بعد، شاداب و پرانرژی به سراغ قلمرو سلیمان بروید! تخت سلیمان، یکی از آثار جهانی ایران و پهنه‎ای پر رمز و راز به شمار میرود. از دریاچه ژرف تخت سلیمان و بناهای مخروبه آن تا زندان سلیمان، همه و همه خبر از رازی میدهند که تاکنون سر به مهر باقی مانده است.

تخت سلیمان

 


افزودن دیدگاه جدید