از آستارا تا اِسترآباد

از آستارا تا اِسترآباد

از انزلی به گرگان

روز اول

«منوچهر ستوده»، ایرانشناس بزرگی که تنها چند سال از درگذشت‎اش میگذرد، کتابی ده جلدی دارد به نام «از آستارا تا استارباد»! در این کتاب به آثار باستانی و تاریخی سه استان شمالی ایران، یعنی گیلان، مازندران و گلستان پرداخته است. ما نیز می‎خواهید همسفر او شویم. اما سفرمان را نه از آستارا، بلکه از انزلی آغاز می‎کنیم.

بندر زیبای انزلی که تبدیل به یک منطقه آزاد تجاری شده است، به تالابش مشهور است. بلوار ساحلی بندر انزلی نیز مسیر دلپذیری برای قدمزدن در کنار بندر فراهم آورده است.

از بندر انزلی به سمت رشت حرکت می‎کنیم. مرکز استان گیلان و آوردگاه بسیاری از رویدادهای تاریخ معاصر ایران. پرسه در گوشه و کنار بازار رشت و پیاده‎روی در پیاده‎راه میدان شهرداری تا سبزه‎میدان، یکی از بایدهای سفر به رشت است.

مقصد بعدی لاهیجان است. شهری که عطر کلوچه و رایحه مزارع چای آن در هم آمیخته و لذتی که با قدم زدن دور استخر این شهر تکمیل می‎شود. موزه تاریخ چای ایران و آرامگاه کاشف‎السلطنه، کسی که نخستین برگ‎های چای را در لاهیجان پرورش داد هم در لاهیجان قرار دارد.

مقصد بعدی سفر در نوار شمالی ایران، لنگرود است. تالاب کیاکلایه، لیلاکوه و کومله از جمله دیدنی‎های طبیعی لنگرود به شمار میروند. پل خشتی لنگرود نیز از جمله آثار تاریخی است که بهتر است حتماً از روی آن عبور کرده و رودِ لَنگ و آرام لنگرود را از فراز آن نظاره کنید.

حالا باید خسته باشید. پس در چابکسر محلی برای اقامت بیابید و استراحت کنید چرا که روز بعد نیز مانند امروز جاذبه‎های زیادی را خواهید دید.

 

روز دوم

مقصد بعدی مسافران شمال پس از چابکسر، رامسر است. شهری که جاذبه‎هایش نیاز به تعریف ندارند. هتل رامسر و بلوار معلم با نخل‎های بلند و همچنین کاخ مرمر، تنها بخشی از دیدنیهای رامسر به شمار میروند. تله‎کابین رامسر هم این امکان را به شما میدهد تا بدون کوهنوردی، به بالای قله سرسبز مشرف به شهر رامسر بروید.

رامسر را به مقصد نوشهر ترک کنید. بر سر راه خود تنکابن، یکی از مراکز کشت مرکبات در شمال کشور، سلمان‎شهر و شهر توریستی نمک‎آبرود را خواهید دید. درنهایت هم به چالوس میرسید. شهری که برای علاقه‎مندان به جاده چالوس، آشناست و نمادی از ورود به شهرهای شمالی ایران به حساب میآید.

اگر هنگام غروب به نوشهر رسیدید، بهتر است در این شهر اقامت کنید و فردا به سراغ دیدنی‎های شرق مازندران بروید.

 

روز سوم

قائمشهر و منطقه سوادکوه، اولین شهرهایی هستند که با آغاز صبح روز سوم سفر، میتوانید به آنها سر بزنید. تپه باستانی گردکوه، جنگل کوتنا، پارک جنگلی تلار و منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس در این بخش انتظار شما را می‎کشند. بعد از این‎که یک دل سیر قائمشهر را گشتید، میتوانید به سمت ساری، مرکز استان مازندران حرکت کنید. چشمه‎های مشهور باداب سورت و همین‎طور دریاچه چورت را میتوان در اطراف این شهر دید.

هنگامی‎که ساری را ترک می‎کنید، باید بدانید که تنها 45 دقیقه تا مقصد بعدی، یعنی بهشهر فاصله دارید. پس بهتر است شب را در بهشهر سپری کنید.

 

روز چهارم

صبح فردا مازندران را ترک کرده و وارد استان گلستان شوید و روز خود را در مرکز استان گلستان، یعنی گرگان با دیدن آثاری از جمله ناهارخوران سپری کنید. استان گلستان مجموعه کاملی از دیدنی‌ها را در خود جای داده است که باید زمان کافی برای دیدن آن صرف کرد.


افزودن دیدگاه جدید