رفتن به محتوای اصلی

نوروز

19
نوروز

نوروز اولین روز سال نو ایرانیان و برخی از کشورهای همجوار ایران است. در لغت­نامه دهخدا در تعریف نوروز چنین آمده است: "روز اول ماه فروردین، که رسیدن آفتاب به برج حمل است؛ و ابتدای بهار و به معنی روز نو است. گویند خدای تعالی در این روز آدم را آفرید و هر هفت کوکب در اوج گردش بودند، در این روز حکم شد که به سیر و دور درآیند.

جشن نوروز یا عید نوروز یا جشن فروردین یا جشن بهار، بزرگ ترین جشن ملی ایرانیان است که نخستین روز فروردین ماه و اول سال شمسی آغاز می­شود". زمان دقیق پیدایش و آغاز جشن­ نوروز بر ما معلوم نیست و بر اساس اسناد و شواهد پیشینه ی این جشن به هزاره ­های قبل از میلاد مسیح می ­رسد. در متون و اشعار شاعران بزرگ ایرانی بارها و بارها نام نوروز ذکر شده است: آنجا که فردوسی بزرگ می­ گوید همه ساله بخت تو پیروز باد/ همه روزگار تو نوروز باد. و یا در آنجا که خیام می­گوید: چهره ی گل نسیم نوروز خوش است/ در صحن چمن روی دل­افروز خوش است.

همگی نشان از اهمیت این مراسم باستانی دارد. درگذشته جایگاه نوروز ثابت نبوده است و آنچه که امروزه نوروز می­نامیم مرهون دستور جلال­ الدین ملکشاه سلجوقی است که تعدادی از ستاره ­شناسان ایرانی از جمله حکیم عمر خیام را برای تهیه تقویم ایرانی گرد هم آورد و با انجام دادن محاسبات دقیق جایگاه نوروز در اول فروردین ماه ثابت شد و موفق به تهیه ی تقویم معروف جلالی شدند که بنا به این گاهشمار هر چهار سال یک بار روزهای سال به جای 365 روز برابر 366 روز در نظر گرفته می­ شود. این تقویم در سال 392 هجری تصویب شد.

مهم ترین نماد عید نوروز سفره هفت سین است؛ که یکی از از مهم ­ترین رسوم رایج در مناطق مختلف ایران و از آیین ­های مشترک در بین تمامی اقوامی است که نوروز را جشن می ­گیرند. در این سفره هفت چیز که با حرف سین آغاز می­شوند نظیر: سماق، سیر، سِنجِد، سَمَنو، سکه، سرکه و سبزه است که هر یک دارای نمادی از عشق، محبت، زندگی، برکت، سلامتی، رزق و روزی است. در سفره ی هفت­ سین همچنین کتاب مقدس مسلمانان، قرآن، آیینه، سیب، ماهی قرمز در تنگ آب، شمع، تخم­ مرغ­ های رنگی، گلِ سنبل و همچنین کتاب غزلیات حافظ و شاهنامه ی فردوسی جایگاه ویژه­ ای دارد.

همگی اعضای خانواده بر گرد این سفره آغاز نوروز را جشن می­گیرند. غذای مخصوص روز عید سبزی پلو ماهی است. به سال  2009میلادی (1388شمسی) جشن نوروز در فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو به ثبت رسیده است.     

برچسب‌ها

میراث ناملموس

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.