قالی ((کرمانشاه))

قالی ((کرمانشاه))

قالی ((کرمانشاه))

28

در تمام روستاها و عشایر کرمانشاه که هنوز پیوند خویش را با گذشته تاریخ و هویت فرهنگی خویش حفظ کرده­ اند، تولید قالی و گلیم و جاجیم و سایر بافته ­های دستی یک اصل است. قالی استان کرمانشاه عمدتاً از نوع قالی­ های دستباف روستایی، گوشت­دار و دارای پرز بلند است. کردها مردمانی بوده­ اند با سنت­ های عشایری، بنابراین همواره به انواع محصولات بافته شده ­ی مفید نیاز داشته ­اند.

قالی­هایی با نقش باغ یا گل و گیاه مربوط به قرن هجدهم معمولاً به ­عنوان کردی شناخته شده ­اند و هنگامی که در اواسط قرن نوزدهم تعداد زیادی از قالی­ های شرقی به بازارهای غربی عرضه شد، قالیچه­ های کردی به ­عنوان فرش متمایز شناخته شد. شهر سنقر در استان کرمانشاه معروف­ترین قالی­ ها را در این منطقه دارد. پشم مصرفی در قالی سنقر قاعدتاً از نوع پشم کرمانشاهی است. این پشم به ­دلیل قابلیت ارتجاعی فوق ­العاده و جعد طبیعی مناسب یکی از مطلوب ­ترین انواع پشم برای قالی­های ایرانی، به­ خصوص قالی­ های درشت­ باف و پرز بلند است. در سنقر قالی بافان علاوه بر قالی­ های گوناگون که در اصطلاح محلی به اسامی لاکیش، میان­قالی و سرانداز خوانده می­ شود قالیچه­ هایی با نقوش مختلف دیگر می ­بافند. این قالی­ ها از لحاظ رنگ و دوام ممتاز است. نقش­ه ای مخصوص این قالی­ ها شامل نقوش بازوبندی، ماهیتی، طوق و ترنج است.

قالی­ بافی این منطقه را زنان و دختران انجام می­ دهند. و بافته ها هم به صورت ذهنی­ باف و هم به ­شکل نقشه ­های طراحی شده کار می­ شود. در کرمانشاه از واژه گل برای نقش استفاده می­ شود. چنان­که منظور از دو­گل اکبر­آباد نقش اکبرآباد و دو­گل ترنجی نقش ترنجی است. برخی رنگ­ های طبیعی موجود در منطقه عبارتند از: خاری به نام ورق که دانه­ های آن رنگ قهوه ­ای می­ دهد، گل زردی، برگ مو، کاه، پوست گردو، پوست انار و رنگ ­های روناسی از یزد و کرمان تهیه می ­شود و رنگ نیل. بنا به آثار و سوابق به­ نظر می­ رسد که استفاده از نقوش برای بافت در این مناطق بیشتر حالتی غریزی و فطری داشته است و بافندگان گاه با استفاده از ابزار و اشیا و آنچه در اطراف خویش می ­دیدند طرح ­ها و نقوشی خلق می ­کردند که به­ راحتی در حوزه­ ی تفکر و فرهنگ سنتی و قالی­ های کهن آنها جای می­ گرفت. کافی است به نام­ های پنک ه­ای، تلفنی، سُم گاوی، شانه، کشتی دو­گل، هفت ­تیری و غیره اشاره شود که برخی از آنها قالی ­هایی زیبا و درخور توجه­ اند. این مساله درباره ­ی داستان­ ها و موضوعات تاریخی و کهن و اسطوره­ های منطقه نیز کاملاً قابل لمس است. 


افزودن دیدگاه جدید