رفتن به محتوای اصلی

قالی بافی ((همدان))

11

قالی­ بافی در همدان از رونق بسیار زیادی برخوردار بوده و این شهر از گذشته یکی از مراکز بزرگ تجارت فرش در غرب ایران به ­شمار می ­آمده است. در گذشته بسیاری از فرش­ های مرکز و غرب ایران از این مسیر راهی عراق و شهرهای عربی و اروپا می ­شده است. از نظر سبک ­شناسی فرش اصیل همدان یک فرش روستایی است.

موقعیت جغرافیایی این شهر و همچنین شهرهای اراک و کرمان که از مراکز مهم قالی ­بافی کشور در گذشته بودند سبب شد تا در اواخر دوره‌ی قاجار، قالی ­بافی این شهرها مورد توجه شرکت­ های بزرگ خارجی قرار گیرد. قالیچه ­های بافت همدان در اروپا به­ نام قالیچه‌ی موصل (شهری در شمال عراق) معروف بودند. معلوم نیست چگونه این نام بر آنها نهاده شده است؛ اما امروزه این قالی­ ها با توجه به اندازه شناخته می­ شوند. و معمولاً در مناطق شهری قالی ­های دو در سه متر و دو نیم در سه و نیم متر بافته می ­شود و در مناطق روستایی متداول ­ترین قطعه، قالیچه­ های دوذرعی (هر ذرع مساویست با 1/40 متر) است. در­ باب اینکه قالی­ بافی از چه زمانی در همدان آغاز شد، مدارک روشنی وجود ندارد. با وجود این، عده ­ای معتقدند این صنعت دارای پیشینه­ ای طولانی در این شهر است. در مستندات تاریخی آمده است که شاه طهماسب صفوی یک تخته قالی همدان را به پادشاه عثمانی، سلیمان، هدیه کرد.

بنابراین، به ­نظر می ­رسد چهارصد سال قبل مردم همدان در قالی­ بافی ورزیده بودند. فرش دست­باف همدان را می­ توان به دو گروه شهری­ باف و روستایی­ باف تقسیم کرد. اغلب بافته ­های روستایی در اطراف شهر همدان، تویسرکان و نهاوند با یک پود تولید می ­شود و در سایر مناطق به شیوه‌ی دو پود کار می ­شود. این بافندگان دربافت قالی از گره ترکی استفاده می­ کنند که بدون استفاده از قلاب و با سرعت و مهارت بالایی انجام می ­شود.

چله­ کشی قالی­ های این منطقه با هر دو نوع فارسی و ترکی است. و اغلب قالی ها با قیچی ­های دستی و بدون به­ کار گرفتن ماشین پرداخت می­ شود. فرش همدان دارای پرز بلند است که به­ اصطلاح به آن فرش گوشتی می­ گویند. نقوش به­ کار رفته در قالی همدان هندسی و شکسته است تنها در بعضی موارد از نقوش گردان استفاده می­شود. رنگ ­های غالب و مرسوم در این بافته ­ها شامل ایبراقی (نوعی سبز روشن)، زرد، طلایی، نارنجی، سرمه­ای، آبی سیر و روشن، پنبه ­ای (صورتی)، زرشکی، حلوایی (شتری تیره)، کرم، فیروزه ­ای، رنگ­ های چره­ای (پشم خالص سفید)، سفید سودایی و سیاه می­ شود.

سایر مطالب
  • برج قربان
    برج قربان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.