رفتن به محتوای اصلی

صنايع دستی دريايی(هرمزگان)

1

‌شرایط اقلیمی منحصربه‌فرد استان هرمزگان ظرفیت مهمی را برای تولید محصولات صنایع‌دستی در عرصه‌های گوناگون فراهم کرده است؛ وجود 1580 کیلومتر خط ساحلی ظرفیت عظیمی ‌برای تولید محصولات صنایع دریایی است.
همه ساله به هنگام جزر و مد دريا، مقادير متنابهی از انوع صدف ها، حلزونها و بقايای آبزيان خليجفارس در سواحل جزاير متعدد اين خليج (کيش، ابوموسی، لارک، قشم، هرمز و ...)  میريزد که توسط اهالی جمعآوری شده و توسط افراد باذوق از آنها تابلو، مجسمه ها و اشياء گوناگونی توليد می شود. 
مواد اوليه مصرفی شامل پوسته حلزون ها، صدف ها، استخوان ماهی، گوش ماهی و مرجان است و برای اتصال قطعات انتخاب شده از چسب بی رنگ استفاده می کنند.
صنایع دستی دریایی شامل چند رشته‌ی فرعی است که در هر رشته، با توجه به ابزارها، مواد مصرفی و روش تولید، انواعی از محصولات صنایع دستی دریایی تولید می‌شود که می‌توان به این موارد اشاره نمود: صنایع دستی دریایی، معرق صدف، نقاشی روی صدف و ...
معرق صدف، یکی از شاخه‌های صنایع دستی دریایی است. در این رشته، قطعات بُرش خورده‌ی صدف در کنار هم چسبانده می‌شود تا درنهایت طرح مورد نظر حاصل شود.
به علت تنوع خوبی که در صدف های استان وجود دارد محصولات متنوعی تولید می شود. این محصولات شامل: ساخت لوستر، پرده، مجسمه، انواع قاب و تابلوهای هنری و انواع زیورآلات و ... محصولاتی است که با استفاده از انواع صدف‌ها ساخته می شوند. 
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.