رفتن به محتوای اصلی

زیورآلات سنتی ((ایلام))

1

جواهرات و زیورآلات ایران باستان امروزه در نقاط بسیاری از دنیا چشم بینندگان را خیره کرده است، کارشناسان اهل فن زیورآلات ایرانی را نمونه ­ای بی ­نظیر از خلاقیت و توانمندی حیرت­ انگیز سازندگان آن می ­دانند. در دو­هزار سال پیش از میلاد، ساکنان فلات ایران، ساختن جواهرات و زیورآلات را با دانه و مهره ­های رنگی آغاز کردند و بدین گونه، علاقه­ی خود را به تزئینات و زیورآلات نشان دادند. در دوران هخامنشیان، کار با طلا و هنر جواهرسازی به­ روشی بسیار ماهرانه انجام می­شد.

از جواهرات این دوره می­ توان به بازوبند، دستبند، انگشتر و اقلام دیگر اشاره کرد. در منطقه­ ی ایلام و استان­ های هم­جوار آن نیز از دیرباز ساخت زیورآلات سنتی به­عنوان یکی از صنایع­ دستی­های محلی معرفی شده است. زنان ایلامی نیز همانند زنان سایر اقوام ایرانی به آرایش و زیبایی خود توجه داشته ­اند و زیور و زینت خود را همساز با جایگاه اجتماعی و خانوادگی­ اش انتخاب می­ کند. در گذشته زنان ایلامی برای آرایش و زیبایی از قابلیت­ های طبیعی جسم خود به ­نحو مناسبی استفاده می­کردند. آنها گوش، بینی، گردن و دست و پای خود را با انواع حلقه­ ها و گوشواره­ های زیبا مزین می کند و در بعضی مواقع قسمت­ هایی از صورت خود را خالکوبی می­ کردند.

بیشتر زیورآلات این منطقه از مهره ­های رنگی و سنگی ساخته شده است که از مناطق مختلف این منطقه جمع ­آوری می­ شود. از جمله این زیورآلات می ­توان به­ مواردی از این دست اشاره کرد: 1- سینه ­ریز(ملونگ) که با سکه ­های یک­ ریالی پهلوی، و سربند با سکه­ های دو ریالی پهلوی درست می­ شود هر­چه تعداد سکه ­های سینه ­ریز بیشتر باشد ارزش اجتماعی و اقتصادی آن بالاتر می­ رود و با اسم ­هایی چون هفت لیره و پنج لیره شناخته می ­شود. 2- گل کیف این شی جذاب که با منجوق­های رنگی، گل­ های میخک خشک شده و به ­وسیله ­ی مُشک معطر می­ شود وسیله ­ای است که از آن برای تزیین لباس و معطر کردن آن استفاده می­ شده است. 3- لاسری، این زیور برای کنار سربند و کلاه زنانه که مهره آن معمولاً از یاقوت و فیروزه استفاده می­ شد. 4- گردن­بند (ملونگ) 5- گوشواره 6- گل سینه که از آن برای قفل کردن دو لبه لباس یا کمربند استفاده می­ شود. 7- پابند (پاونگ) 8- دستبند (دسینگ) 9- انگشتر(کلوانگ) 10- سرمه ­دان (سرمگ) که برای آرایش چشم زنان که جنس آن معمولاً از پوست بز است. امروزه کمابیش هنر جواهرسازی سنتی در این منطقه رواج دارد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.