رفتن به محتوای اصلی

کیهان کلهر

18
کیهان کلهر

کیهان کلهر متولد سوم آذر 1342 در شهر اسلام‌آباد غرب یکی از شهرهای استان کرمانشاه است. او آهنگساز، نوازنده‌ی تخصصی کمانچه و همچنین نوازنده‌ی سازهای تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان است. وی از دوازده‌سالگی به‌شکل حرفه‌ای به موسیقی پرداخت و در هفده سالگی به ایتالیا مهاجرت کرد و پس از چندی راهی کانادا شد و در رشته‌ی آهنگسازی از دانشگاه کارلتن اتاوا فارغ‌التحصیل شد.

امروزه همگی کلهر را به‌واسطه‌ی نوای بی‌بدیل کمانچه‌اش می‌شناسند او الگو خود در نوازندگی کمانچه استاد علی‌اصغر بهاری می‌داند. کلهر ابتدا با گروه دستان کار جدی خود را آغاز کرد که حاصل آن اجرای کنسرتی در تالار وحدت با آواز ایرج بسطامی بود. اما شهرت او به واسطه‌ی حضور در آلبوم شب، سکوت، کویر است که با آواز محمد‌رضا شجریان اجرا شد.

آهنگسازی و خلاقیتی که وی در این کار اجرا کرد این آلبوم را به یکی از معروف‌ترین و پُر‌فروش‌ترین آلبوم‌های دو دهه‌ی اخیر تبدیل کرد. او در این کار از نوازندگان مناطق بومی ایران مانند حاج قربان سلیمانی نوازنده‌ی دوتار خراسانی، علی آبچوری نوازنده‌ی قوشمه و حسین ببی دایره نواز استفاده کرد. کلهر تلاش زیادی برای معرفی موسیقی اصیل ایرانی تا به امروز انجام داده است. او با انجام دادن پروژه‌های موسیقی مختلف با هنرمندان مختلفی در اطراف عالم به شهرتی جهانی دست یافته است. او در این باره می‌گوید "همنشینی با گروه‌های موسیقی بین‌المللی سبب پیشرفت هم من شده هم موسیقی ایرانی و باعث شده موسیقی ایرانی بین شنونده‌هایی برود که تا به حال نرفته و هدف همین است" او در همکاری که با گروه جاده ابریشم داشت (گروه موسیقی چند ملیتی است)  کیهان کلهر به‌همراه اعضای گروه موفق به کسب جایزه گِرمی شد.

از آلبوم‌های کار شده او در داخل ایران می‌توان به زمستان است، بی تو بسر نمی‌شود، فریاد، ساز خاموش، شب سکوت کویر، سرود مهر، در آیینه آسمان، سفر به دیگر سو، نخستین دیدار بامدادی، تا بی‌کران دوردست، شهر خاموش و شب‌های فیروزه‌ای نیشابور به همراه یویوما ویولنسل نواز بزرگ چینی اشاره کرد. دیدگاه او در مورد جهانی‌بودن‌اش چنین است "خودکوچک‌بینی بزرگ تاریخی در ما هست که همیشه احساس می‌کنیم از همه مخصوصاً از غربی‌ها پایین‌تریم در باورم جهانی بودن این است که بقیه بفهمند فرهنگ ما بسیار قدیمی و کهن است و نقش مهمی در شکل‌گیری تمام زوایای فرهنگی دنیا داشته و این موسیقی زاییده‌ تاریخی و اجتماعی این فرهنگ قدیمی است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.