رفتن به محتوای اصلی

محمد قریب

23
محمد قریب

محمد قریب به سال 1288 هجری شمسی در تهران متولد شد. دوران ابتدایی را در دبستان سیروس و متوسطه را در دارالفنون گذراند و پس از آن در سال 1306 با اولین گروه دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته ی پزشکی راهی فرانسه شد. تحصیلات پزشکی را در شهر رنس آغاز کرد و در پایان سال اول موفق شد جایزه ی لابراتوار تشریح دانشکده ی پزشکی رنس را دریافت کند. در سال دوم در بیمارستانهای همان شهر مشغول به کار شد و در آغاز سال چهارم در مسابقه ی اکسترنای بیمارستان پاریس پذیرفته شد و به تناوب در سرویسهای مختلف خدمت کرد. در پایان تحصیلات خود در سال 1316 شمسی از رساله ی دکترای خود با عنوان وقفه های تنفسی شیرخواران دفاع کرد و موفق شد دانشنامه ی دکترای دانشکده ی پزشکی پاریس را دریافت کند.
 دکتر قریب نخستین ایرانی ای بود که در امتحان انترن ها قبول شد. امتحان انترن های پاریس یکی از سخت ترین امتحان های دانشکده ی پزشکی فرانسه است. بعد از اتمام تحصیلاتش در سال 1317 شمسی به تهران بازگشت چون عقیده داشت این سواد و هنر تنها باید به مملکت خودمان عرضه شود. وی پس از انجام خدمت زیر پرچم، در سازمان نوین دانشکده ی پزشکی به سمت استاد کرسی بیماریهای کودکان و ریاست بخش مربوط منصوب شد. دکتر قریب از استادان برجسته  و نامدار دانشکده ی پزشکی تهران بود. او به همراه دکتر فریدون کشاورز از پایه گذاران طب اطفال در ایران است او همچنین پدر طب اطفال ایران لقب گرفته است. 
او به کار خود و تربیت دانشجو علاقه ی فراوان داشت. دانشجویان را جمع می کرد کودک بیماری را از بخش می آورد و به شرح بالینی بیماری او می پرداخت. ابتدا از دانشجو سوالهایی می کرد؛ اگر جواب مطابق میلش نبود او را به استهزا می گرفت و متلک ها می گفت. همین سخت گیری ها باعث می شد که دانشجویان دقت بیشتری داشته باشند و درس های او را به خوبی مطالعه کنند. از خدمات او می توان به پایه گذاری مرکز انتقال خون (نخستین تعویض خون را وی در ایران انجام داد)، بیان کاربرد و نحوه ی استفاده از آنتی-بیوتیک دانست تا آن زمان در ایران کسی آنتی بیوتیک را نمی شناخت. دکتر قریب معتقد بود طب با دو مشکل روبه روست، یکی مشکلات رایج و دیگری مشکلات نادر و ما در جهان سوم نیاز داریم مسائل رایج عمومی و ساده را کاملاً بسط دهیم و جدی بگیریم و همه را راهنمایی کنیم. 
دکتر قریب درسال 1353 بعد از چندین سال ابتلا به بیماری سرطان مثانه جهان فانی را وداع گفت. 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.