رفتن به محتوای اصلی

مجید سمیعی

16
مجید سمیعی

مجید سمیعی پزشک و جراح به‌تاریخ 29 خرداد 1316 شمسی در تهران متولد شد. او تحصیلات خود را تا پایان دوران دبیرستان در شهر رشت گذراند و پس از آن برای راهی کشور آلمان شد و در رشته‌های زیست‌شناسی و پزشکی از دانشگاه گوتنبرگ فارغ-التحصیل شد. و پس از آن در رشته‌ی جراحی مغز و اعصاب تخصص گرفت. سمیعی در سال 1349 شمسی (1970میلادی) در سن 32 سالگی موفق به دریافت عنوان دانشیاری در رشته جراحی مغز و اعصاب شد و فعالیت خود را به‌عنوان معاون دپارتمان جراحی و مغز و اعصاب دانشگاه ماینتز ادامه دادند. یکسال بعد و در سال 1350 موفق به دریافت عنوان استادی (پرفسور) در رشته‌ی جراحی مغز و اعصاب شد. در این سال پیشنهاد استادی و ریاست دپارتمان رشته جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) به ایشان داده شد اما وی به‌دلیل ادامه فعالیت علمی خود از پذیرش این سمت مهم امتناع کرد.

در سال 1356 ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان مورداشتات در هانوفر آلمان را پذیرفت و این سمت را تا سال 1382 بر عهده داشت. سمیعی از جراحان پیشرو مغز و اعصاب در زمینه جراحی میکروسکوپی داخل جمجه است. او ظرفیت‌های جراحی میکروسکوپی در جراحی مغز را تشخیص داد و در جراحی شوانوما (نوعی تومور غیر سرطانی) به دستاوردی جهانی دست یافت.

در سال 1379 پرفسور سمیعی موسسه بین‌المللی علوم اعصاب را در هانوفر بنیان نهاد و ریاست آنرا بر عهده گرفت پس از اعلام بازنشستگی از ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب و دانشگاه پزشکی هانوفر خود را وقف توسعه موسسه بین‌المللی اعصاب کرده است. به همت ایشان در سال 1389 ساخت موسسه بین‌المللی علوم اعصاب ایران در تهران برنامه‌ریزی و عملیات ساختمانی آن آغاز شد. این مرکز شامل یک بیمارستان فوق تخصصی و بنیاد آموزشی و پژوهشی در زمینه‌ی علوم مغز و اعصاب و سومین و بزرگترین سازه از نوع خود است. پروفسور سمیعی ادیتور، عضو گروه ویراستاری و ادیتور افتخاری بسیاری از مجلات پزشکی هستند. وی تاکنون 17 کتاب در رشته جراحی مغز و اعصاب منتشر کرده است. و کارهای علمی ایشان همچنین در قالب بیش از 500 مقاله علمی منتشر شده است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.