رفتن به محتوای اصلی

استاد علی اکبر مهدی پور دهکردی (چهارمحال و بختیاری)

0

شاید نام استاد علی ­اکبر مهدی­ پور دهکردی برای همگان نامی آشنا نباشد اما غالب ایرانیان هر ساله آغاز سال نو و نوروز را با نواختن سرنای پرنشاط او آغاز می­ کنند. این اثر که حدود 26 سال پیش و برای اولین بار توسط دهکردی نواخته و در تهران ضبط شد. پس از چندی در اختیار رادیو ایران قرار گرفت. این آهنگ کوتاه از آن زمان تاکنون به ­عنوان موسیقی نوروز ایرانیان شناخته می ­شود. این اثر به­ همراه نوروز­نامه ثبت آثار غیر ملموس یونسکو شده است.

دهکردی بر اساس شناسنامه ­­اش به سال 1314 شمسی در دهکرد (شهرکرد امروز) متولد شد. اما خودش در مصاحبه­ ای تاریخ تولد واقعی­اش را سال 1309 خورشیدی عنوان کرده است. پدر و مادر او هر دو دهکردی بودند از 14 سالگی نواختن ساز کرنا را بدون استاد و به قول خودش خودسرانه آغاز کرد. موسیقی در خانواده­اش موروثی نیست. مادرش به شدت مخالف نوازندگی او و پدرش اذان گوی مسجد جامع شهر بود. او با دو استاد معروف کرنا به ­نام حیدر شاه نادری اشکفتکی و حسین حیدری سورشجانی به مدت سالیان زیاد کار کرد. نواختن کمانچه را نزد محمد طغانیان نوازنده چیره ­دست منطقه کامل کرد.

پس از حضور در مجموعه­ ی ­تلویزیونی " بچه ­های آبادی" در سال 1365 نوازندگی سرنا را به ­شکلی تخصصی و جدی ادامه داد. مهدی­ پور در طول عمر 74 ساله­اش شغل­های مختلفی همچون کوره­ پزی، بنایی و کشاورزی را تجربه کرد و دست آخر روزگارش را فقط با هنر­موسیقی گذراند. پس از آنکه پایش به جشنواره­های مختلف موسیقی داخل و خارج از کشور باز شد تبدیل به یک نوازنده­ی جشنواره ­ای شد. در جشنواره­ ی موسیقی فجر 1368 چهره­ ی برتر شناخته شد. همچنین با اجرای کنسرت در کشورهایی نظیر آلمان، کانادا، فرانسه، قرقیزستان، ترکمنستان، مغولستان، امارات متحده­ عربی، ژاپن، ترکیه، کویت و هنگ­ کنگ به شهرتی جهانی دست یافت. دهکردی دومین تجربه­ ی تلویزیونی­ اش را در سال 1372 زیر نظر فرهاد فخر­الدینی کسب کرد و آن نوازندگی در مجموعه تلویزیونی روزی ­روزگاری به کارگردانی امرالله احمد­جو بود.

موسیقی علی ­اکبر مهدی ­پور به علت همجواری زیست ­بومش با دو قوم بختیاری و ترک و همچنین مراوده داشتن با هنرمندان شیرازی به یک موسیقی ناب و تلفیقی مبدل شده بود. لحن ترکی ­اش را در کرنا نوازی و تاثیر فرهنگ شیرازی را در سرنا نوازی ­اش می­بینیم. وی از قابلیت­ های ساز سرنا برای موسیقی ردیف دستگاهی هم بهره برده است به ­نحوی که دستگاه­ های هفتگانه و آوازه ای دوازده ­تایی را بر روی سازهای سرنا و کرنا اجرا کرده است و 90 دست­ نوشته نیز برای اجرای دستگاه­ های موسیقی بر روی این دو ساز فراهم آورده است. علی ­اکبر مهدی­ پور دهکردی در بهمن ماه سال 1388 خورشیدی به سن 74 سالگی درگذشت و در قطعه هنرمندان شهرکرد به خاک سپرده شد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.