رفتن به محتوای اصلی

دهه فجر

27
دهه فجر

کشور ایران دارای حکومتی از نوع جمهوری اسلامی است و سابقه ‌ی این نوع حکومت به انقلابی عظیم، مشهور به انقلاب اسلامی یا انقلاب بهمن 1357 هجری شمسی، بازمی‌گردد. انقلاب اسلامی ایران با مشارکت جمع کثیری از عامه ی مردم، روحانیون، دانشجویان، بازاریان، احزاب سیاسی مخالف، روشنفکران و غیره انجام پذیرفت. این افراد از مدت ها قبل، از وضع نظام حاکم نارضایتی خود را به طُرُق مختلف نظیر تظاهرات خیابانی، درگیری ها، اعتصاب عمومی و غیره ابراز داشتند. ریشه ی اصلی انقلاب ۱۳۵۷ ایران را می توان در کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و رخدادهای پیرامون آن جست و جو کرد.

به طور کلی می ‌توان علل و عوامل شکل‌ گیری نهضت اسلامی را بدین ترتیب برشمرد: وابستگی تمام‌عیار به غرب، خصوصاً آمریکا، بی ‌اختیاری پادشاهان پهلوی در تصمیم‌ گیری ‌های اصلی کشور، فساد و دین ‌ستیزی حاکمان طاغوت، تلاش برای انحراف و ضایع کردن جوانان، بی ‌اعتنایی به رأی مردم، اختناق و مقابله ی جدی با آزاد اندیشی، ظلم و بی ‌عدالتی گسترده در کشور با حمایت مستقیم حکومت، عقب‌ ماندگی کشور در علم و صنعت و عدم برخورداری‌ عموم مردم از امکانات اولیه ی رفاهی.
سرانجام در روز 22 بهمن  1357 مبارزات مردم مسلمان ایران بر ضد سلطنت طاغوت به بار نشست و نظام پادشاهی ايران، سرنگون شد و زمینه ی روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی به رهبری روحانی شیعه، سید روح‌الله خمینی(ره) فراهم گردید. 

 


دهه ی فجر به روزهای دوازده تا بیست و دوم بهمن ماه سال1357 گفته می‌ شود که طی آن امام خمینی پس از تبعید پانزده ساله در دوازدهم بهمن 1357 به ایران وارد شد و بزرگترین استقبال تاریخ در تهران از ایشان صورت گرفت و در نهایت با اعلام بی‌طرفی ارتش شاهنشاهی، بيش از پنجاه سال ظلم و استبداد رژيم پهلوي در بیست و دوم بهمن ماه به پایان رسید. پس از پیروزی انقلاب 1357، در تاریخ دوازدهم فروردین ۱۳۵۸، طی یک همه‌پرسی با 2/98٪ رای «آری» از شرکت‎کنندگان، حکومت کنونی، نظام جمهوری اسلامی ایران، آغاز به کار کرد.
هر ساله در ایام دهه ی فجر به مناسبت پیروزی عظیم ملت ایران، شهرها، خیابان ‌ها، اماکن و مناطق مختلف گل ‌کاری، چراغانی و آذین ‌بندی شده و عکس‌ های امام خمینی و رهبر کنونی ایران، سیدعلی خامنه‌ای، به همراه پرچم جمهوری اسلامی ایران در اماکن مختلف نصب می ‌شوند. در این جشن سرودهای مربوط به این انقلاب و رشادت های مردم پخش می ‌شود و جشنواره ‌های بسیاری نظیر جشنواره ی فجر (بزرگترین جشنواره ی دولتی فیلم، تئاتر و موسیقی ایران) و مراسم و یادبودهای مختلفی در تمام نقاط ایران از جمله سازمان‌ ها، ادارات دولتی و دیگر مکان‌ ها برگزار می‌شود. در روز دوازده بهمن زنگ مدارس به مناسبت سالگرد ورود هواپیمای آیت‌الله خمینی به ایران، در ساعت نه و سی و سه دقیقه نواخته می‌ شود. در روز بیست و دوم بهمن، آخرین روز از دهه ی فجر، که به‌ عنوان تعطیل رسمی در تقویم رسمی ایران ثبت شده است، همه ساله راهپیمایی عظیمی در شهرهای مختلف بر ضد نظام های استعمارگر و به‌ مناسبت این پیروزی باشکوه برگزار می ‌شود.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.