چالدران

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
جمعیت
45,060
مساحت
5,000
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1834

چالدران

19
Few Clouds

شهرستان چالدران در شمال غربی استان آذربایجان غربی واقع شده و نام‌ های مختلفی نظیر قره‌عینی، سیه‌چشمه و چالدران (نام اصلی) دارد. مرکز منطقه چالدران، شهر سیه‌چشمه، یکی از مرتفع‌ ترین شهرهای ایران است که در ارتفاع 194 متری از سطح دریا قرار گرفته است. چالدران از شمال به شهرستان ماکو، از غرب به مرز ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی محدود می شود. فاصله شهر سيه ‌چشمه با مرز تركيه حدود 24 كيلومتر است. سیه ‌چشمه در منطقه ای کوهپایه ای واقع شده و دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. بارش باران شدید و برف سنگین در منطقه بسیار دیده می‌شود. 

شهرستان چالدران دارای دو بخش «مرکزی» و «دشتک»، دو شهر «سیه‌چشمه» و «آواجیق»، و پنج دهستان است. شهر سیه‌چشمه نیز دارای سه دهستان «به‌به جيک»، «چالدران جنوبي» و «چالدران شمالي» است.

 چالدران منطقه‌ای ییلاقی است و ایلات و عشایر در نوارهای مرزی ایران و ترکیه از مراتع غنی آن استفاده می‌نمایند. سد بارون که به نام سد ماکو نیز شناخته می‌شود در 20 کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده‌ است. از آثار تاریخی این منطقه می‌توان به قره‌کلیسا، مقبره صدر الدین، وزیر شاه اسماعیل، روستای دلیک داش، روستای قاشقا بلاغ و گیخ بلاغ  اشاره کرد. علاوه بر آثار و ابنیه تاریخی جهانی در این منطقه وجود مرداب‌ها و تالاب‌های متنوع، دره ‌هاي خوش آب ‌و هوا و آبگرم از جلوه‌ های طبیعی این شهرستان به شمار می‌روند. صنایع چالدران محدود به صنایع دستی و صنایع کوچک کارگاهی است. کشاورزی و دامداری و بازرگانی، به سبب موقعیت مرزی و استراتژیک منطقه، اقتصاد مردم منطقه را تشکیل می‌دهند.

مردم این شهر به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌ گویند و دارای مذهب شیعه دوازده امامی و سنی شافعی هستند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید