روستای مصر

کشور
ایران
استان
استان اصفهان
موقعیت زمانی
IRDT

روستای مصر

0
Few Clouds

مصر (نام‌های پیشین: چاه دراز، کلاته یوسف، مزرعه یوسف)، روستایی از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است. این روستا در دشت کویرایران و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده است. روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. این روستا یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به‌حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت‌گردان آشناست.قدمت روستای مذکور به حدود120 سال پیش، زمانی که ارباب روستا درغرب روستای امروزی خانه اربابی را ساخت و سکونت کرد، باز می گردد.

چندین سال پیش بنیانگذار این روستا فرد سرمایه‌داری به نام یوسف بود که به شبانی و چراندن گوسفندان می‌پرداخت. همه آن را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا آنکه قناتهای روستا خشک و کم آب شد و یوسف را مجبور به حفر چاه عمیق شد به همین دلیل اهالی روستاهای همجوار، این روستا را «چاه دراز» نامیدند.

اما از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشته از اهالی خواست چون نام وی یوسف و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاد بود از آن به بعد نام این روستا را مصر بنامند. اهالی روستا نیز از آنجا که برای یوسف احترام زیادی قائل بودند، این روستا را "مصر" نامیدند. یوسف دستور داد تا در وسط روستا نیز خیابان عریضی به طول حداقل ۵۰۰ متر احداث شود اکنون گردشگران زیادی از این روستا دیدن می‌کنند و این روستا یکی از مقاصد مهم طبیعت گردی در ایران به شمار می‌آید.

جاذبه‌های گردشگری روستای مصر وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و . جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، بلوار به عرض حدود ۵۰ متر داخل روستا، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله ۵ کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث جذب توریست در دل کویر گشته است و حضور توریست‌های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی ایران در آن فراوان است

درحالی که استفاده از آسمان پرستاره شب در کویر های ایران منحصر به بعضی رخدادها وقوع پدیده های ستاره شناسی خاص و مقطعی شده است بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی آسمان صاف و تاریک این مکان را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب می‌کنند و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری آنجا برای عکاسی استفاده می‌نمایند.

چند سالی است غربی ها به شرق و آیین های پرجاذبه معنوی آن گرایش پیدا کرده اند و بر همین اساس برای مسافرت به شرق میل و اشتیاق زیادی از خود نشان می دهند. ازجمله مکان‌هایی که به شدت در کانون توجه غربی ها قرار دارد، مناطق کویری و بیابانی است.آن ها برای رسیدن به این مناطق و غرق شدن در سکوت پرجاذبه کویر ونیز پیاده روی با پای برهنه روی شنزارهای نرم و داغ بیابان تلاش می کنند و به دنبال تسکین آلام و دردهای روحی و روانی ناشی از نوع زندگی پرتنش و استرس آور خود هستند. ازمهمترین قابلیت های این دشت بزرگ ایران اشعه آفتاب در کویر نمک نه‌تنها خطرناک نیست بلکه خاصیت درمانی نیز دارد. بنابراین ماسه درمانی و آفتاب درمانی از قابلیت های مهم کویر است.

 

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید