رفتن به محتوای اصلی

گرمسار

کشور
ایران
استان
استان سمنان
جمعیت
40,985
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
859

گرمسار

12
آسمان صاف

آسمان صاف

35°c

14%

06:08

20:08

گرمسار یکی از شهرستان‌های استان سمنان است که در غرب این استان و در همسایگی با استان تهران واقع شده است. این شهر در مسیر جاده‌ی تهران-مشهد و در فاصله‌ی ۱۱۰ کیلومتری از مرکز استان سمنان جای گرفته است.

گرمسار که در گذشته به خوار معروف بوده، یکی از ایالات ملک ری بوده است. تاریخچه‌ی تشکیل این شهرستان به سال ۱۳۳۷ بازمی‌گردد.

شهرستان گرمسار در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است. ارتفاع نقاط مختلف این شهرستان به تدریج و با حرکت از سمت شمال به جنوب کاهش پیدا می‌کند تا این که در نهایت به دشت کویر می‌رسد. به این ترتیب این شهر را می‌توان نقطه تلاقی کوهستان و کویر دانست.

تفاوت ارتفاع نقاط مختلف این شهرستان باعث تنوع آب و هوایی در این شهرستان شده است به طوری که گاهی در فصل تابستان با پیمودن مسافتی در حدود ۴۰ کیلومتر می‌توان اختلاف دمایی در حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد را تجربه کرد.

معادن نمک گرمسار یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است. تعداد زیادی معدن نمک در جاده‌های فرعی این شهرستان وجود دارد که معدن نمک کوهدشت کهن و معدن نمک سالار جزء زیباترین آن‌ها هستند.

از میان جاذبه‌های گردشگری درون شهری این شهرستان می‌توان به خانه تاریخی باقری‌ها اشاره کرد. قدمت این خانه تاریخی به دوران قاجار بازمی‌گردد. خانه تاریخی باقری‌ها در سال ۱۳۸۹ به موزه اقوام تبدیل شده است. آب انبار بزرگ دیگر جاذبه‌ی تاریخی شهر گرمسار است که در مرکز این شهر و در نزدیکی مسجد جامع قرار گرفته است. تاریخ ساخت این بنا نیز به دوران قاجار بازمی‌گردد.

جاده سنگفرش که بازمانده‌ای از دوران صفویان است نیز از نزدیکی شهر گرمسار گذر می‌کند. این جاده در مسیر شهر اصفهان به استان مازندران قرار دارد.

گرمسار جاذبه‌های گردشگری طبیعی جذابی را نیز در خود جای داده است که کوه اژدها یکی از زیباترین آنهاست. این کوه که با چین‌خوردگی‌هایی خاص و قابل توجه پوشانده شده است بر اثر فعالیت‌های زمین‌شناختی به وجود آمده است و یکی از جاذبه‌های ژئوتوریستی استان سمنان به حساب می‌آید.

کویر ریگ جن دیگر جاذبه‌ی گردشگری طبیعی نزدیک به شهرستان گرمسار است. کویری رمزآلود که در گذشته مکانی مخوف بود اما امروزه به جاذبه‌ای گردشگری تبدیل شده است؛ هر چند که به دلیل شرایط طبیعی خاص این منطقه و وجود باتلاق‌های خطرناک در آن، سفر به کویر ریگ جن باید با همراهی تیم‌های حرفه‌ای و آشنا به منطقه انجام شود. تپه‌های ماسه‌ای پرتعداد و باتلاق‌های نمکی جلوه‌ای خاص به این کویر داده است.

خربزه گرمسار جزء معروف‌ترین سوغاتی‌های این شهرستان است. انار و رب انار از دیگر سوغاتی‌های این شهرستان هستند.

از میان صنایع دستی مردم این شهرستان نیز می‌توان به قالی‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، منبت‌کاری و معرق‌کاری اشاره کرد.

سایر مطالب
  • کاروانسرای میاندشت میامی
    کاروانسرای میاندشت میامی
  • کاروانسرای قصر بهرام
    کاروانسرای قصر بهرام

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.