رفتن به محتوای اصلی

کبودرآهنگ

کشور
ایران
استان
استان همدان
جمعیت
143,171
منطقه
3815
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,672

کبودرآهنگ

14
آسمان صاف

آسمان صاف

11°c

64%

06:05

20:05

شهر کبودرآهنگ در 52 کیلومتری شمال غربی استان همدان در ارتفاع 1675 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این شهرستان عموماً سرد و خشک و نسبت به آب و هوای سایر شهرستان های استان در تابستان گرم ترین و در زمستان سردترین نقطه استان است.
شهرستان کبودرآهنگ دارای سه بخش«مرکزی»، «شیرین سو» و «گل تپه»، سه شهر و 10 دهستان است.
این شهر از لحاظ وسعت بعد از همدان بزرگ ترین شهر استان همدان محسوب می شود. وجود غار علیصدر به عنوان بزرگ ترین غار آبی جهان، مراکز مهم نظامی، بزرگ ترین شهرک صنعتی استان و استقرار چندین واحد بزرگ در آن، همانند نیروگاه شهید مفتح و فولادویان، قرارگیری در مسیر ترانزیتی و مواصلاتی استان های غربی با تهران (محور همدان- ساوه و همدان- قزوین) و مرکزی و استان های جنوب غربی با شمال غربی(همدان- بیجار و کبودراهنگ- زنجان)، وجود اراضی کشاورزی، دامپروری، واحدهای معدنی فعال و بخش خدمات گردشگری مهم ترین پایه های اقتصاد این شهر را شکل می دهند. جاذبه های مهم طبیعی، تاریخی، فرهنگی و صنایع دستی مانند فرش بافی از انواع ابریشم و پشم از عوامل مهم گردشگری این شهر به شمار می روند. 
زبان اهالی شهرستان کبودراهنگ بیشتر ترکی آذربایجانی و برخی نیز به زبان فارسی و کردی سخن می گویند. مردم این شهر شیعه مذهب هستند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.