کازرون

کشور
ایران
استان
استان فارس
موقعیت زمانی
IRDT

کازرون

1
Few Clouds

شهرستان كازرون با وسعتي نزديك به 2/4548 كيلومترمربع در 154 كيلومتري غرب شيراز واقع شده است. كازرون در ابتدا از سه قريه نورد، راهيان و دريس تشكيل مي شد و روي هم به بلدالعتيق معروف بود. اما در اواخر قرن چهارم هجري، آن را كازرون ناميدند، بعضي مي گويند نام اين شهر از لغت گازر و گازرون گرفته شده است زيرا شغل مردم آن اين بوده كه پس از شستن كتان، پارچه اي به نام توز مي بافتند و بعضي بر اين عقيده اند چون كوه هاي پيرامون اين شهر از لحاظ ثروت طبيعي غني بوده آن را «كوه زران» ناميده اند و به همين دليل شهري را  كه در كنار آن ساخته شده كازرون ناميده اند. كازرون را شهر سبز گفته­اند چون در تمام ايام سال سرسبز است. با اولين دانه­هاي باران كه در ميانه آبانماه از آسمان فرو مي­ريزد، رويش گياهان وحشي و مزارع گندم وجو آغاز مي­شود. اعتدال هوا در كازرون همه نوع ميوه را به بار مي­آورد. خرما، نارنج، ليمو و پرتقال در كنار سيب و انجير، هلو و حتي موز و خرمالو.

از جاذبه‌های شهرستان کازرون می‌توان به شهر تاریخی بیشاپور، امامزاده سید حسین، تنگ تیکاب، باغ نظر، مجسمه شاپور اول در غار شاپور و دشت‌های جنوب شهر کازرون در بخش مرکزی، دشت برم ، سرمشهد و دریاچه پریشان در بخش جره و بالاده اشاره کرد.

چشمه ساسان که مناظر طبیعی ارزشمندی در پیرامون آن وجود دارد و غارهای تاریخی چون غار تنگ چوگان که مجسمه حجاری شده ی شاپور اول در آن قرار دارد، از جاذبه‌های طبیعی شهرستان کازرون به شمار می‌آیند.

برچسب‌ها

استان فارس شهرها

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید