رفتن به محتوای اصلی

چایپاره

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
جمعیت
38,932
موقعیت زمانی
IRDT

چایپاره

0
آسمان صاف

آسمان صاف

15°c

32%

06:09

18:09

شهرستان چایپاره با وسعتی در حدود 950 کیلومتر مربع در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است. این شهرستان از جهت شمال به شهرستان شوط، شمال شرق به شهرستان پلدشت، شرق و جنوب به شهرستان خوی و غرب به شهرستان چالدران محدود می شود.
بر اساس تقسیمات کشوری، شهرستان چایپاره دارای دو بخش به نامهای مرکزی و حاجیلار و چهار دهستان به نام‌های حاجیلار شمالی و جنوبی، چورس و بسطام است.
از نظر توپوگرافی منطقه ای، شهرستان چایپاره از دو چهره طبیعی کوهستان( در جهات جنوبی، شرقی و غربی و دشت( در مرکز شهرستان ) تشکیل شده است. سلسله کوههای موسوم به کوه کمر و سفر داغی جهت جنوبی و جنوب غربی شهرستان را در بر گرفتند. رودخانه موسوم به آغ چای که از سلسله کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه می گیرد، از جهت غرب وارد شهرستان شده و پس از عبور از میان دشت قره ضیاالدین و مشروب ساختن زمین ها و باغات کشاورزی مرکز شهرستان در جهت شرق و پس از طی مسافتی به رودخانه ارس می پیوندد.
آب و هوای این شهرستان در فصول بهار و تابستان معتدل و در فصل های پاییز و زمستان سرد، همراه با ریزش باران و برف است. منابع آب شهرستان، شامل رودخانه های فصلی، چشمه های آب، چاه های عمیق و نیمه عمیق و رودخانه آغ چای است.
بخش مرکزی
همانطور که پیشتر گفته شد، شهرستان چایپاره از دو بخش مرکزی و حاجیلار تشکیل شده است. بخش مرکزی با مساحتی در حدود 627 کیلومتر مربع، بخش هایی از جنوب و غرب شهرستان چایپاره را احاطه کرده است. در این بخش، تعداد 38932 نفر در 49 روستا زندگی می کنند. 
از روستاهای مهم بخش مرکزی می توان به روستاهای چورس و بسطام اشاره کرده که جزو روستاهای هدف گردشگری استان هستند. 
بخش حاجیلار
دومین بخش شهرستان چایپاره، بخش حاجیلار است. این بخش، قسمت هایی از شمال و غرب شهرستان را پوشش داده و دارای وسعتی در حدود 313 کیلومتر مربع است. در این شهرستان تعداد 26 روستا قرار دارند. جمعیت بخش حاجیلار 8360 نفر است. 
بخش حاجیلار به دلیل قرار گرفتن قسمت هایی از منطقه حفاظت شده مراکان در داخل آن از اهمیت زیست محیطی بالایی در استان برخوردار است. 
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.