چابهار

چابهار

 • کشور
  ایران
 • استان
  سیستان و بلوچستان
 • جمعیت
  200
 • مساحت
  17,150 km²
 • زمان محلی
  IRDT

چابهار

شهر بندری چابهار، ملقب به هندوستان ایران، در ارتفاع هفت متری از سطح دریا واقع شده است و  تنها بندرِ اقیانوسی ایران است که در مجاورت آب های دریای عمان و نزدیک‌ترین فاصله با آب‌های آزاد جهان (اقیانوس هند) قرار گرفته است. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان های ایرانشهر و نیکشهر، از جنوب به دریای عمان، از شرق به پاکستان و از غرب به استان های کرمان و هرمزگان محدود می شود. چابهار دارای آب و هوای گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی است که گرم ترین نقطه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی ایران در تابستان به شمار می رود. آب‌وهوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار: چهار فصل آن بهار است) نامیده می‌شود.
شهرستان چابهار دارای سه بخش «پلان»، «دشتیاری» و «مرکزی»، دو شهر«نگور» و «چابهار» و هفت دهستان است. 
بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی خود که نزدیک ‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آب های آزاد است از اهمیت بسیاری برخوردار است. موقعیت خلیج در این بندر، وجود آب های عمیق و بریدگی های طبیعی و اسکله های با عمق زیاد مختصات لنگرگاهی مطلوبی جهت پهلوگیری کشتی های عظیم اقیانوس پیما فراهم ساخته است. این بندر علاوه بر داشتن فرودگاه و راه آهن به سوی آسیای میانه یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور شمال- جنوب بازرگانی جهانی و یک منطقه استراتژیک صنعت ترانزیت در شرق ایران به شمار می‌رود. بندر چابهار یکی از مناطقی است که کاربری تجاری، بازرگانی، خدماتی و صنعتی دارد و صنایع سنگین، صنایع دریایی و جاذبه های توریستی- تفریحی طبیعی و تاریخی را در خود جای داده است. شهرستان چابهار مستعد پرورش انواع میوه های گرمسیری اعم از موز، خرما، انبه، مرکبات، پاپایا، نارگیل و گواوا و محصولات کشاورزی شامل سبزیجات، صیفی جات و محصولات جالیزی، نباتات علوفه و غلات است. شیلات و پرورش آبزیان از دیگر مشاغل این منطقه به شمار می رود. صنایع دستی نظیر سوزن دوزی (بلوچی‌دوزی: از هنرهای زیبا و کاربردی)، معرق صدف، حصیربافی، سکه‌دوزی، گلیم‌بافی، چاربافی و طلاسازی در این منطقه رواج دارد.
طوایف مختلفی در این منطقه ساکن هستند. مردم منطقه به زبان بلوچی و لهجه جدگالی سخن می‌گویند. اغلب مردم منطقه را مسلمانان تشکیل می‌دهند که ۶۰ درصد آن‌ها سنی و ۴۰ درصد آن‌ها شیعه هستند.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.