رفتن به محتوای اصلی

پلدشت

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
موقعیت زمانی
IRDT

پلدشت

0
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

13°c

76%

06:04

20:04

شهرستان پلدشت به عنوان یکی از شهرستان  های استان آذربایجان غربی در شمال این استان واقع شده است. شهر پلدشت مرکز این شهرستان است و در مرکز شهرستان پلدشت واقع در محدوده سازمان منطقه آزاد جای گرفته است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۷ ، جمعیت این شهر برابر با ۱۴۰۰۰ نفر بوده است که به زبان ترکی آذری وکردی تکلم می کنند.
از نظر تقسیم بندی های سیاسی شهرستان پلدشت از جهت شرق به رودخانه ارس، از جهت جنوب به شهرستان چایپاره، از جهت غرب به شهرستان شوط و از جهت شمال به شهرستان ماکو منتهی می شود.
پلدشت در کناره رود ارس واقع شده‌است. این بخش ناحیه‌ای جلگه‌ای و شنزار می‌باشد و قسمتی از آن کوهستانی است . هوای آن نسبت به دیگر بخش‌ها گرمتر است . رود زنگمار نیز دقیقاً از مرکز شهر می‌گذرد و به ارس می‌ریزد. بر خلاف ماکو که دارای طبیعتی کوهستانی است، پلدشت دارای آب و هوای نیمه خشک است. زمستان بسیار سرد و تابستان نیز گرم است. این شهر در یک دشت مسطح مابین دو دشت شیبلو و زنگنه واقع شده‌است. نام این شهر هم از این مورد نشات گرفته‌است. البته آن سوی رود ارس، کاملاً کوهستانی است که این خود یکی از موارد جالب و دیدنی این منطقه به حساب می‌آید. حاشیه رود ارس(آراز) در اطراف این شهر پوشیده از جنگل است که زیبایی خاصی به آن داده‌است. ضمناً محیط مناسبی برای چرای حیوانات به حساب می‌آید. پلدشت شامل چهار دهستان : چایباسارشرقی ، زنگبار، گِچْلَرات شرقی و گچلرات غربی  می باشد شهرهای این شهرستان علاوه بر شهر پلدشت، شامل شهرهای ارس و میلاد شهر است.
از جمله مهمترین کوههای آن، گِچِه داغ (ارتفاع : ۸۵۶ ، ۱ متر) است که در حدود ۷۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر ماکو قرار گرفته و مرادتپه (ارتفاع : ۳۶۸ ، ۱ متر) که در حدود ۶۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر ماکو واقع شده است.
رود ارس و زَنگِمار/ ماکوچای (از ریزابه های جنوبی ارس ) با چند رود کوچک دیگر و چشمه ها و قنوات ، اراضی آن را سیراب می کنند. علاوه بر این، قسمتی از اراضی منطقه نیز با ذخایر آبی سدّ بارون / تنگ بارون (احداث در ۱۳۶۵ـ۱۳۷۴ش بر رود زنگمار در نزدیکی شهر ماکو) و سدّ ارس (احداث در ۱۳۴۶ـ۱۳۴۹ش در شمال آبادیِ شِبیلوی سفلی در حدود ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان پلدشت با همکاری فنی و اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان ) آبیاری می شوند.
پوشش گیاهی مهم آن، درختان بلوط، بنه، گز و گیاهان دارویی و نباتات علوفه ای است. از جانوران، روباه، شغال ،کبک، تیهو و پرندگان مهاجر مانند مرغابی، لک لک و حواصیل دارد. محصولات عمدة زراعی آن پنبه و توتون (عمدتاً در گذشته ) و پس از احداث سدّها، برنج ، گندم و جو است . دامداری شایان توجهی دارد. بعضی از فرآورده های دامی و محصولات زراعی آن صادر می شود. صنایع دستی مهم این بخش ، جاجیم بافی و گلیم بافی است برخی طوایف کوچرو (از جمله جلالی) در دشت پلدشت قشلاق دارند.
بازار مشترک (بازارچة مرزی ) پلدشت صَنم بُلاغی در این شهرستان قرار دارد .
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.