رفتن به محتوای اصلی

نهبندان

کشور
ایران
جمعیت
57,258
منطقه
26000
موقعیت زمانی
IRDT

نهبندان

28
آسمان صاف

آسمان صاف

24°c

16%

05:10

16:10

شهر نهبندان جنوبی‌ ترین شهر استان خراسان جنوبی است و در ارتقاع 1196 متری ازسطح دریای آزاد قرار گرفته است. این شهر به اقتضای موقعیت طبیعی و مجاورت با کویر در دشتی نسبتاً وسیع واقع شده است. اين شهرستان، از نظر ناهمواری، در شمال شامل ارتفاعاتی است که ارتفاع قله‌های آن به 2500 متر می‌رسد. کوه سرخ، کوه بيدمشک وکوه بوبک از جمله اين ارتفاعات هستند. شهرستان نهبندان از شمال به کوه‌های کم‌ ارتفاع بهاران و شهرستان بیرجند، از شرق به کوه‌های گرم و کشور افغانستان و شهرستان زابل، از غرب به بلندی‌ های کوه‌ های چشمه، شاهکوه، کوه هاری و کرمان و از جنوب به دامنه کوه‌های استند و استان‌های سیستان و بلوچستان محدود می‌شود. آب‌ وهوای نهبندان به‌ دلیل مجاورت با کویر در گروه آب و هوای گرم و خشک قرار دارد.
شهرستان نهبندان دارای دو بخش«مرکزی» و «شوسف»، دو شهر «نهبندان» و «شوسف» و پنج دهستان است.
منطقه نهبندان به‌ دلیل وجود راه‌های اصلی و درجه یک، ارتباط نزدیک با استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان، نزدیکی به کشورهای پاکستان و افغانستان و بنادر جنوبی کشور به ویژه چابهار و قرار گرفتن بر سر راه‌های مهم بازرگانی استان خراسان یکی از مناطق مهم ارتباطی و تجاری این منطقه است. هم‌ چنین وجود سنگ‌های ارزشمند در معادن این منطقه در کنار کشاورزی دلیل دیگری مبنی بر اهمیت نهبندان است.
از نظر قوميت مردم اين منطقه از تيره پارت‌ها و اقوام آريايی هستند که از زمان‌های قبل از اسلام در اين منطقه می‌زیستند. علاوه بر قوم فارس ديگر اقوام ساکن در منطقه بلوچ و عرب هستند. مردم نهبندان با گويش محلی و نزديک به خراسانی سخن می‌گويند.گویش آن‌ها به گويش سيستانی نزديک است و بعضی از آن‌ها نیز به سيستانی سخن می گويند. اکثر مردم نهبندان، مسلمان و شیعه مذهب هستند.
 

سایر مطالب
  • کوه های مریخی
    کوه های مریخی

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.