رفتن به محتوای اصلی

نقده

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
موقعیت زمانی
IRDT

نقده

0
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

16°c

43%

06:04

20:04

شهرستان نَقَدِه در قسمت جنوبی استان آذربایجان غربی ایران قرار دارد و مرکز آن شهر نقده است. این شهرستان در دشت سولدوز واقع شده و دشتی حاصل‌خیز است که از شمال به دریاچه ارومیه اشراف دارد. دارای باغ‌های سیب و انگور منحصر بفرد به‌طور عمده می‌باشد. در اوایل آبادانی این سرزمین برنج یکی از عمده محصولات زیر کشت آن بوده و از شمال به دریاچه ارومیه اشراف دارد.
این شهرستان، در دشت سلدوز قرار گرفته؛ دشتی حاصل‌خیز است که، از شمال به دریاچه ارومیه مشرف است. دارای باغ‌های سیب و انگور منحصر بفرد است.. نام شهر نقده در گذشته «سلدوز» بوده است، که به معنی سرزمینی که آب همه آن را فرا می گیرد و یا راست با نمک است، آمده است زیرا در سمت راست دریاچه شور ارومیه است.
.
شهرستان نقده از شمال به شهرستان ارومیه، از غرب به اشنویه، از شرق به مهاباد و از جنوب به پیرانشهر محدود می شود. آثار باستانی زیادی در تپه و روستای حسنلو، در چند کیلومتری غرب نقده پیدا شده است.
گورهای سنگی، سفالهای بسیار مانند: قوری و ظروف با نقوش بسیار زیبا و مهمترین آنها جام زرین حسنلو، متعلق به ۷۰۰سال پیش از میلاد از آن جمله اند.
تفرجگاه یئدی گوز، تفرجگاه سلطان یعقوب، تالاب سولدوز، آمامزاده نظام آباد/ف امامزاده میراباد، یادمان شهید بروجردی، پل تاریخی ممیند، تپه تاریخی حسنلو، سد حسنلو، بهشت پرندگان، تالاب یادگار لو، تالاب حسنول، دره سرتیپ بلاغی، آبدرمانی شیخ معرفی بخشی از جاذبه های شهرستان نقده است.
کوه های شهرستان سولدوزعبارتند از:
سولطان یاغیب، فیرنگی داغ، به ارتفاع ۸۰۰متر در جنوب و نیز مهدی خان، که نام خود را از نام یکی از روسای ایل قاراپاپاق و از پسران نقی خان ائلخان بورچالی گرفته است.
کوه های بابا حسن داغی: با ارتفاع ۲۰۰۰متر، “ساری داش” در شرق منطقه، “مه ی یه ندداغلاری” در غرب منطقه، که حاوی ذخایر سنگ آهن و مرمر است…
کوه های “لاواشلی یا لواشلو”، با معادن سنگ های رسوبی در شمال غرب و “خان تووز” در شمال سولدوز، در نزدیکی دریاچه ارومیه، از کوه های دیگر سولدوز است.
 

سایر مطالب
  • تپه حسنلو
    تپه حسنلو
  • آبشار شلماش
    آبشار شلماش

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.