رفتن به محتوای اصلی

نطنز

کشور
ایران
جمعیت
42,239
منطقه
3418
موقعیت زمانی
IRDT

نطنز

19
کمی ابری

کمی ابری

8°c

76%

06:11

16:11

شهر نطنز در شمال استان اصفهان، در مسیر کاشان به اصفهان و در دامنه رشته‌کوه کرکس واقع شده است. این شهر در ارتفاع 1372 متری از سطح دریا و در مجاورت کویر مرکزی ایران قرار دارد. نطنز دارای سه نوع آب و هوای سردسیری، کویری و معتدل است.
شهرستان نطنز دارای دو بخش«مرکزی» و «امامزاده»، چهار شهر «بادرود»، «خالدآباد»، «نطنز» و «طرق رود» و پنج  دهستان است. از برجسته‌ ترین امتیازات این شهر آب‌ وهوای لطیف و پاک آن است که این شهر را از بیابان‌های گرم کویر متمایز می کند. به‌ دلیل شرایط خاص طبیعی مرکز شهرستان و بخش مرکزی نطنز به باغ شهر معروف است. کشاورزی، باغ‌داری، پرورش گُل و ابریشم‌ کِشی در این شهر صورت می‌گیرد.

آثار باستانی و تاریخی و مناظر طبیعی بکرِ آن از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند. صنایع دستی متنوعی نظیر فرش بافی، سفالگری چینی، سرامیک‌سازی، ریسندگی، بافندگی و چاروق‌دوزی در نطنز رونق دارد. موقعیت استراتژیک نطنز، واقع شدن آن در مجاورت آزادراه تهران- نطنز- اصفهان و جاده ترانزیت بندرعباس و عبور خطوط راه آهن شمال به جنوب و غرب به شرق بر اهمیت این شهرستان افزوده است. این منطقه یکی از نخستین مراکز استخراج و ذوب فلزات و یکی از قدیمی ‌ترین شهرهای صنعتی شناخته شده در جهان بوده است. احداث تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز علاوه بر ایران در جهان نیز بسیار حائز اهمیت است. 
گویش مردم نطنز یکی از گویش‌های قدیمیِ زبان فارسی است. در روستاهای نطنز و بخش‌های مختلف آن تلفظ کلمات و بیان جملات با کش و قوس‌های خاصی همراه است. مردم این شهر مسلمان و شیعه مذهب هستند.

سایر مطالب
  • روستای ابیانه
    روستای ابیانه

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.