نائین

کشور
ایران
استان
استان اصفهان
موقعیت زمانی
IRDT

نائین

1
Few Clouds

نایین از شهرهای ایران باستان و یکی از ولایت های پنج گانه استان(کوره) فارس پایتخت هخامنشیان بوده است. درزمان گسترش اسلام مردم نایین به این آیین گرویدند. در قرن پنجم هجری نایین مانند شهرهای استان اصفهان مورد توجه قرار گرفته و در حکومت سلطان محمد خدابنده (الجایتو)غازان خان آثار باارزشی همچون مسجدبابا عبدالله، امام زاده سلطان سید علی ، در این شهر ساخته شد. در دوره صفویان شهر نایین رونق فراوانی یافت. در این دوره رشد علمی و فرهنگی،و در نهایت رشد اقتصادی. صنایع دستی نایین به ویژه عبابافی، کاشی کاری، گچ بری ها و به ویژه صنعت فرش رونق بسیاری داشته است به طوری که عبای نایین به بسیاری از شهرهای ایران وحتی کشورهای عربی صادر می شده است. در سال 1000 هـ . ش نایین رسما شهرستان اعلام شد.از نایین مردان بزرگي برخواسته که هریک در علوم و فنون مختلف جایگاهی بلند یافته اند و خصوصاً دریک صد سال اخیرایران تأثیر زیادي بر اوضاع اجتماعي – فرهنگي – سیاسي كشور داشته اند و همواره منزلتی بیش از یک شهرستان معمولی قائل بوده اند چنانکه خاندان پیرنیا حتی در قانون اساسی پس از مشروطه این شهر را از شرط حد نساب نفوس برای برخورداری نماینده ای مستقل در مجلس شورای اسلامی ملی معاف کرده بودند یکی از فرزندان این سرزمین دکتر حسین فاطمی است که در نهضت ملی شدن صنعت نفت تا آخرین نفس پایمردی کرد و جان و سر را در راه آزادی خواهی فدا کرد.شخصیت مشهور این دیار مرحوم آیت ...میرزا حسین نایینی (آیت اله نایینی)بزرگترین عالم شیعه و متفکر بزرگ اسلام می باشد. 

شهرستان نایین  با مساحت 8/25203 كيلومتر مربع در شرق استان اصفهان قرارداشته و از دو بخش مركزي و انارك تشكیل شده و داراي سه شهر نایین و انارك وبافران بوده شهر نایین با فاصله 140 كیلومتري از شرق اصفهان قرارداشته و از غرب با شهرستان اصفهان – از شمال با شهرستان اردستان – از جنوب با شهرستان اردكان از توابع استان یزد و از شرق با شهرستان خورو بیابانك هم مرز مي باشد . 

شهرستان نایین در منطقه نیمه كویري بوده كه در چهارراه اصلي كشور قرارداشته كه این ویژگي موقعیت كاملاً مناسبي را در زمینه هاي گردشگري – اقتصادي – فرهنگي – اجتماعي – سیاسي و ... فراهم مي نماید . تعداد بناهاي تاريخي شناسايي شده شهرستان نايين بيش از 1200بناي تاريخي بوده كه تا كنون 81 اثر آن در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

شهرستان نایین به عنوان یکی ازمهمترین شهرستان های استان اصفهان از نظر غنای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری طبیعی ، انسان ساخت و صنایع دستی و آداب و رسوم ویژه منطقه قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری شرق استان اصفهان را دارد. 

با توجه به اینكه شهرستان نایین در حاشیه كویر مركزي ایران قرارداشته در بخش كشاورزي و دامداري امكان فعالیت گسترده نبوده و به صورت محدود و مصرف داخلي كشاورزي و دامداري انجام مي گیرد .

اقتصاد سنتي شهرستان نایین بر صنایع دستي همچون قالیبافي ، عبابافي ، سفالگري ، حصیربافي ، گلیم بافي و ... مي باشد 

شهرستان نایین داراي بافت كاملاً مذهبي بوده و از دوره هاي تاریخي تا كنون نیز این ویژگي تأثیر به سزائي در معماري – مردم شناسي – آداب و رسوم و سنتها نهاده است چنانكه از با شكوهترین مراسم این شهرستان مي توان به مراسم عزاداري (ویژه)سید و سالار شهیدان (ع) نام برد كه مخصوص این شهرستان مانند سنگ زني وجوش و.... مي باشد .از جمله آداب و رسوم موجود این شهرستان مي توان مراسم ایام نوروز و شب یلدا و مراسم ازدواج و ... نام برد.

سوغات شهرستان نایین در درجه اول صنایع دستي این شهرستان از جمله پارچه هاي عبا و گلیم هاي سجاده اي و قالیچه هاي كوچك دستبافت وزعفران،پسته ،كتيرا،داروهاي گياهي ،لبنيات محلي ،خرما، شیرینیهاي محلي مي توان نام برد.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید