مهاباد

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
جمعیت
168,393
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1316

مهاباد

11
Few Clouds

مهاباد شهری سرسبز و سردسیر در شمال غرب ایران است که قدمتی چند هزار ساله دارد. این شهر در طول تاریخ فراز و نشیب‌های بسیاری را از سرگذرانده و موقعیت‌های گوناگونی را تجربه کرده است؛ از یک آبادی کوچک تا شهری توسعه‌ یافته و مرکز حکومت یک قوم (ایل مکری). جاذبه‌های طبیعی و آب‌وهوایی دلپذیر، به ویژه در فصل بهار، در کنار بازارچه‌های مرزی مهاباد بر شهرت آن افزوده است.

جمعیت اصلی این شهر را کردهای سنی‌ مذهب تشکیل می‌دهند و شمار اندکی از ارامنه‌ی مسیحی، کلیمیان و مسلمانان شیعه نیز در کنار آن‌ها در این شهر زندگی می‌کنند.

مهاباد از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی است که از شمال به میاندوآب و از جنوب به سردشت محدود می‌شود. مرکز شهرستان مهاباد، شهر مهاباد است. بیشتر مردم این شهر به کشاورزی مشغول‌اند اما رونق بازارچه‌های اجناس وارداتی و راه‌اندازی بزرگ‌ترین بازار لباس دست دوم کشور، بخشی از نیروی کار را در سال‌های گذشته به این سمت کشانده است.

مهاباد زمستان‌هایی سرد و بهار و تابستانی معتدل دارد. بهار بهترین فصل برای سفر به مهاباد است. افزون بر آثار تاریخی به‌جامانده از سده‌های مختلف، مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر را طبیعت زیبای آن شکل می‌دهد.

دیدنی‌ترین و دسترس‌ترین جاذبه طبیعی مهاباد، رودخانه مهاباد است که از وسط شهر عبور می‌کند. هم‌چنین غار سهولان که بعد از غار علی‌صدر، دومین غار آبی بزرگ در ایران است که می‌توان سوار بر قایق از آن بازدید نمود، در نزدیکی مهاباد قرار گرفته است.

معروف‌ ترین غذای محلی مهاباد ساندویچی سنتی با نام کولیچه شورمزه است. کولیچه خمیری از آرد گندم است که مثل یک نان در روغن سرخ می‌شود و نخود پخته (شورمزه) را در آن می‌پیچند و سرو می‌کنند.  

 مهاباد غذاهای محلی دیگری هم دارد که آش دوکلیو (نوعی آش دوغ)، دلمه کلم، ماشینه، سنگه سیر و شامی کباب  از آن جمله‌اند.

صنایع دستی و محصولات کشاورزی مهاباد، مهم‌ترین سوغاتی‌هایی هستند که مسافران این شهر به همراه می‌برند. انواع لباس‌های محلی و کردی، کلاش و گیوه، گیپوربافی، قلاب‌ بافی، مصنوعات چرمی و سکه و پولک‌ دوزی از صنایع دستی است که مسافران از مهاباد با خود به یادگار می‌برند.

بیشتر سنت‌ها و آدابی که مربوط به جشن‌ها و عزاداری‌ها در این شهر بوده است، به مرور زمان کم‌رنگ شده‌اند و امروز کم‌تر به آنها پرداخته می‌شود. اما در کنار همه‌ی سنت‌های مرسوم و از یاد رفته رقص کردی از آدابی ا‌ست که در مهاباد هم همچون دیگر مناطق کردنشین همچنان در مراسم مختلف به آن پرداخته می‌شود. رقص‌ هه‌ لپه‌ رکه در کنار آلات اصیل موسیقی کردی مانند بلویر یا نی، شمشال یا نی لبک و سُرنا از اجزای جدانشدنی مراسم در مهاباد هستند.


افزودن دیدگاه جدید