رفتن به محتوای اصلی

محلات

کشور
ایران
استان
استان مرکزی
جمعیت
55,342
منطقه
37.2079
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,714

محلات

26
آسمان صاف

آسمان صاف

23°c

11%

06:09

19:09

 محلات را با عنوان شهر گل و گیاه و هلند ایران می‌شناسند. شهری که گلخانه‌‌های فراوانی در آن مشغول فعالیت هستند و بر طبق آمار فرمانداری این شهر، یک صدم سطح زیر کشت گل و گیاه زینتی جهان در اختیار آن است.

شهرستان محلات در استان مرکزی قرار گرفته است. این شهرستان از دو شهر، یک بخش و دو دهستان تشکیل شده است.

صنعت گل و گیاه از صنایع مهم و باسابقه‌ی این شهرستان است و بیش از ۷۰۰ واحد گلخانه‌ای در شهر مشغول فعالیت هستند. شهرستان محلات بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گل و گیاه زینتی در ایران است.

علاوه بر این صنعت پرورش ماهیان زینتی نیز در این شهرستان رونق زیادی دارد و محلات از مراکز اصلی پرورش ماهیان زینتی در ایران است. ماهیان زینتی محلات به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شوند و این فعالیت اقتصادی از منابع مهم درآمد این شهرستان است.

روستای خورهه و محوطه‌ی باستانی آن در شمال محلات از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان است. خورهه در فاصله‌ی ۴۸ کیلومتری محلات قرار دارد. دو ستون بلند، بقایای فروریخته‌ی ستون‌ها و بخشی از دیواره‌های سنگی آثار به جا مانده از این محوطه تاریخی هستند.

آتشکده‌ آتشکوه از دیگر آثار تاریخی شهرستان محلات است که قدمت آن به دوره‌ی ساسانیان بازمی‌گردد. قلعه‌ی جمشیدی، سد باستانی نیم‌ور، میل میلونه و پل تاریخی باقرآباد نمونه‌های دیگری از آثار تاریخی شهرستان محلات هستند.

دهکده‌ی گل و گیاهان زینتی محلات و بوستان سرچشمه از جاذبه‌های گردشگری طبیعی این شهرستان هستند. سرچشمه یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های استان مرکزی است که در بلندترین نقطه شهر محلات قرار دارد. امکانات رفاهی نیز در مجموعه‌ی سرچشمه به منظور استفاده‌ی گردشگران ساخته شده است. چنار بزرگ و کهنسال محلات از دیگر دیدنی‌های این شهر است که در مرکز میدان چنار واقع شده است.

آب‌گرم محلات یکی از معروف‌ترین مراکز آب‌گرم در مرکز ایران است و روستای آب‌گرم، میزبان گردشگران در فصول مختلف سال است.

بافت فرش و تابلوفرش، گیوه‌دوزی، میناکاری و قدک‌بافی تعدادی از صنایع دستی شهرستان محلات است.

از شهرستان محلات می‌توان عرقیجات، داروهای گیاهی، حلوا ارده، گل و گیاه، نان‌گرده و عسل را به عنوان سوغات خریداری کرد.

سایر مطالب
 • خورهه
  خورهه
 • چشمه آبگرم محلات
  چشمه آبگرم محلات
 • جشنواره گل در هلند ایران
  جشنواره گل در هلند ایران

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.