رفتن به محتوای اصلی

ماکو

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
جمعیت
88,863
منطقه
1931
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,311

ماکو

17
آسمان صاف

آسمان صاف

27°c

24%

07:09

19:09

شهر ماکو در شمال شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد. این شهر از موقعیت جغرافیایی و طبیعی ویژه‌ای برخوردار است. ماکو در ارتفاع 1311متری از سطح دریا در دره ای بنا شده كه رودخانه زنگمار از آن می گذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسيم می ‌کند.

این شهر از شمال به رود قره سو و كشور تركيه، از شرق به رود ارس (جمهوري خودمختار نخجوان و ارمنستان)، ازجنوب به شهرستان خوی و از غرب به كشور تركيه محدود است. آب و هوای این شهر در زمستان معتدل و در تابستان به علت وجود کوه‌های سنگی در اطراف شهر گرم است.
شهرستان ماکو دارای دو بخش «مركزي» و «بازرگان»، دو شهر و پنج دهستان است.
چشم‌انداز کوهستانی، مراتع سرسبز، چشمه‌های آب گرم، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکارگاه های منطقه به همراه کليساهای قديمی، کاخ‌ها و عمارت‌ها از جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می ‌روند. ماكو در مسير اصلی راه تبريز به بازرگان قرار دارد و به دلیل دارا بودن مرز مشترک با کشورهای همسایه موقعيتی بسيار استثنايی‌ دارد و از نظر استراتژیكی نیز از اهميتی خاص برخوردار است.

از مهم ‌ترین شاخصه ‌های اين شهرستان می‌ توان به وجود تنها گمرك زمينی كشور در مرز بازرگان و جاده ارتباطی با اروپا اشاره کرد. مبادلات مرزی بین ایران و ترکیه در بازارچه مشترک مرزی ماکو، ساریسو، صورت می گیرد. اقتصاد مردم این شهر بر پایه تجارت مرزی، کشاورزی و دامداری استوار است. شهرک صنعتی ماکو در محور ماکو- بازرگان نیز در اقتصاد ماکو سهم دارد.
 اکثر مردم ماکو به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌ کنند. دین اکثر مردم ماکو اسلام است.

سایر مطالب
  • مهاباد
    مهاباد
  • کاخ باغچه جوق
    کاخ باغچه جوق

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.