رفتن به محتوای اصلی

ماهان

کشور
ایران
استان
استان کرمان
جمعیت
19,423
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,901

ماهان

21
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

13°c

71%

06:04

19:04

ماهان در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، در دامنه غربی کوه‌های پلوار و سیرچ و شمال شرقی کوه جوپار و در ارتفاع ۱۸۹۵ متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر دارای آب‌ و هوای کوهستانی با زمستان‌ های سرد و تابستان‌ های معتدل است.
بخش ماهان دارای سه شهر «ماهان»، «جوپار» و «محی‌آباد» و دو دهستان«قناتغستان» و «ماهان» است.

شهر ماهان در 35 كيلومتري جنوب شرقي كرمان و در مسير راه كرمان به بم واقع شده است.اين شهر زيبا كه در دامنه ارتفاعات جوپار قرار دارد از چشمه سارها و جويبارهاي نسبتاً فراوان بهره‌مند است ماهان از نقاط ييلاقي و خوش آب و هواي كرمان شمار مي‌رود.هواي خنك و باغ‌هاي زيبا و دلگشاي اين منطقه از استان كرمان زبانزد خاص و عام است. شهر ماهان از دير باز مورد علاقه درويشان و سالكان راه عارف و صوفي پرآوازه شاه نعمت‌ا... ولي بوده و از اين بابت شهرت جهاني دارد. در شش كيلومتري جنوب ماهان، در دامنه كوه‌هاي تيگران، باغي تاريخي چون بهشت با ساختماني ديدني وجود دارد كه به باغ شاهزاده معروف است. اين باغ در حدود 130 سال قبل به دستور يكي از حكام دوره قاجار به نام عبدالحميد ميزا ناصرالدوله (فرمانفرما) ساخته شد.

باغ «شاهزاده» از زیباترینباغ‌ های ایرانی و دارای شهرت جهانی است و آرامگاه «شاه نعمت الله ولی» تک‌ بنایی در دل باغی بزرگ است.  این شهر از نقاط ییلاقی شهر کرمان است و دارای چشمه‌ سارها و جویبارهای نسبتا فراوان است. باغ‌های ايرانی، قله‌های بلند سفيدپوش، آثار معماري کهن، اماکن مذهبی متعدد نظیر امام‌زاده حسین، امامزاده عبدالله، امامزاده محمد(ع) و غیره، اماکن تاریخی نظیر حمام باغ شاهزاده، عمارت شترگلو، آسیاب بادی، هفت باغ علوی، عمارت باغ بیگلر بیگی (متولی باشی) و غیره از جاذبه‌های گردشگری ماهان هستند.

محصولات کشاورزی این شهر انار و انگور است و مهم‌ترین سوغات این شهر زیره سياه است.
مردم این شهر به زبان فارسی با لهجه کرمانی سخن می‌گویند. مردم ماهان مسلمان و شیعه مذهب هستند.
 

سایر مطالب
 • آرامگاه شاه نعمت ‌الله ولی
  آرامگاه شاه نعمت ‌الله ولی
 • باغ شاهزاده(باغ شازده)
  باغ شاهزاده(باغ شازده)
 • باغ های ایرانی
  باغ های ایرانی

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.