قشم

کشور
ایران
استان
استان هرمزگان
جمعیت
117,774
مساحت
1,491
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
3

قشم

21
Few Clouds

شهر قشم درشرق جزیره قشم در ارتفاع شش متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندر لنگه، از شمال شرقی به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می شود. قشم در گروه سرزمین های گرم و خشک با رطوبت نسبی بسیار بالا قرار دارد. 
شهرستان قشم دارای سه بخش«شهاب»، «مرکزی» و«هرمز»، چهار شهر و هفت دهستان است.
قشم دومین جزیره بزرگ خلیج فارس بعد از بحرین و بزرگ ترین جزیره غیرمستقل دنیا است که از موقعیت سوق الجیشی مناسبی برخوردار است. موقعیت مهم استراتژیک آن به دلیل وجود پایگاه اصلی توسعه منطقه آزاد تجاری-صنعتی، بازار پر رونق و ورود کالاهای بسیار مهم از کشورهای حاشیه خلیج فارس، بنادر اختصاصی و ویژه مربوط به امور خدمات به کشتی های تجاری و صیادان و خدمات گردشگری است.
جزیره قشم بیشترین سواحل و کرانه ها را در بین جزایر خلیج فارس به خود اختصاص می دهد. سواحل صخره ای، ماسه ای و گلی و جنگل های حرا تنوع سواحل قشم را نشان می دهد که زیستگاه لاک پشت ها، دلفین ها و گونه های دیگر جانوری است. تنها مزرعه پرورش تمساح ایران نیز در این جزیره زیبا وجود دارد. 
زبان اصلی مردم قشم فارسی با گویش بندری است. به طور کلی زبان محلی قشمی، آمیزشی از زبان های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است. مردم شهرستان قشم مسلمان و بیشتر آنان پیرو مذهب تسنن (شافعی) هستند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید