قاین

کشور
ایران
استان
استان خراسان جنوبی
جمعیت
42,323
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1446

قاین

26
Few Clouds

شهرستان قاین را با عنوان پایتخت زعفران ایران می‌شناسند. شهری کوچک که بسیاری از مردم آن به کشت زعفران و زرشک می‌پردازند و محصولات با کیفیتی را به بازار عرضه می‌کنند.

شهرستان قاین در استان خراسان جنوبی و در شرق کشورمان واقع شده است. فاصله‌ی قاین از بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی، حدود صد کیلومتر است. این شهرستان از ۳ بخش، ۵ شهر و هشت دهستان تشکیل شده است و جمعیتی بالغ بر ۱۱۱۳۴۲ نفر را در خود جای داده است. ارتفاع شهر قاین از سطح دریا حدود ۱۴۴۰ متر است و رشته کوه‌ هایی نیز در مجاورت این شهر واقع شده‌اند. نواحی شرقی شهرستان قاین بخشی از مرز مشترک ایران با کشور افغانستان است.

بیشتر مردم شهرستان قاین پیرو مذهب شیعه هستند و زبان مردم این منطقه فارسی است. لهجه‌ی مردم اما در نقاط مختلف شهرستان اندکی متفاوت است. 

کارخانه‌ی سیمان قاین از مهم‌ ترین مراکز صنعتی این شهرستان است که در سال ۱۳۷۳ به بهره‌ برداری رسیده است. کارخانه‌ی فرآورده‌های لبنی نیم بلوک از دیگر مراکز صنعتی مهم شهرستان است.
شهرستان قاین آثار تاریخی متعددی را در خود جای داده که مسجد جامع قاین از مهم‌ ترین آن‌هاست. مسافران زیادی در طول تاریخ از این بنا بازدید کرده‌اند و در سفرنامه‌ شان به مسجد جامع قاین اشاره کرده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به ناصر خسرو  قبادیانی اشاره کرد. مقبره‌ی بوذرجمهر قاینی، قلعه کوه و تعدادی خانه‌ی تاریخی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند.

تعدادی از روستاهای این شهرستان نیز در سال‌های اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به کُرُه، باراز، کارشک و بیهود اشاره کرد.

قاین جزء مناطق سردسیر استان خراسان جنوبی است و زمستان‌های سرد و سختی دارد. فصل بهار را می‌توان بهترین زمان برای سفر به شهرستان قاین دانست. هر چند که با توجه به برداشت زعفران در ماه آبان، این زمان از سال نیز فرصتی مناسب برای سفر به این شهرستان است و تجربه برداشت زعفران است.

زرشک و زعفران سوغات اصلی شهرستان قاین هستند. علاوه بر آن، آلو و عناب نیز جزء سوغاتی‌های پرطرفدار این شهرستان هستند.

قوروت (کشک) و بادمجان از غذاهای محلی این شهرستان است که البته با کشک و بادمجان‌هایی که در استان‌های دیگر تهیه می‌شود متفاوت است. اشکنه‌های متنوعی نیز در سفره‌ی مردمان قاین جای دارد. قوروت و بنه (پسته‌ی کوهی) از دیگر غذاهای محلی این شهرستان است.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید