رفتن به محتوای اصلی

علی‌آبادکتول

کشور
ایران
استان
استان گلستان
جمعیت
49,804
منطقه
1163
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
134

علی‌آبادکتول

15
آسمان صاف

آسمان صاف

19°c

82%

05:05

19:05

علی‌آبادکتول یکی از شهرستان‌های استان گلستان است. شهری با طبیعتی جذاب که هر سال مسافران زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

علی‌آبادکتول در فاصله‌ی ۴۰ کیلومتری گرگان، مرکز استان گلستان، قرار گرفته است. جمعیت این شهرستان در حدود ۱۴۰ هزار نفر است. شهرستان علی‌آبادکتول از دو بخش، دو شهر و چهار دهستان تشکیل شده است. تاریخچه‌ی شکل‌گیری این شهرستان نیز به سال ۱۳۵۷ برمی‌گردد. علی‌آبادکتول در آن سال از شهرستان گرگان جدا و مستقل شد.

این شهر از شمال به شهرستان‌های آق‌قلا و گنبدکاووس می‌رسد و از سوی دیگر بخشی از رشته‌ کوه البرز در جنوب این شهرستان واقع شده است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی علی‌آبادکتول آب و هوای بخش‌های مختلف این شهرستان را می‌توان به سه دسته‌ی معتدل خزری، سرد کوهستانی و نیمه بیابانی تقسیم کرد.

آبشار کبودوال یکی از زیباترین آبشارهای خزه‌ای ایران است که در سال‌های اخیر امکانات و زیربناهای گردشگری نیز در آن مستقر شده است در حدود پنج کیلومتری علی‌آبادکتول قرار گرفته است.. البته پس از رسیدن به محل پارک خودروها برای رسیدن به این آبشار باید مسیر نسبتا کوتاهی را در جنگل و با پای پیاده پیمود. آبشارهای چلم زرین‌گل، آلامن، اوتره و خلیندره از دیگر آبشارهای شهرستان علی‌آبادکتول هستند.

دهنه‌ی محمد آباد منطقه‌ای کوهستانی و سرسبز در علی‌آبادکتول است. روستاهای ییلاقی زیبایی همچون سیاه‌مرزکوه، چه‌جا، قریب‌آباد، گنو، خلیندره، الستان، ماهیان، چلی، بالاچلی، طاویر، وسیع‌سر و ریگ‌چشمه در این منطقه واقع شده‌اند. ارتفاعات این منطقه برای علاقه‌مندان به کوهپیمایی انتخاب جذابی است.

روستای زرین‌گل از دیگر روستاهای زیبا و سرسبز شهرستان علی‌آبادکتول است که جنگل‌ بکر و کوه‌های سرسبزی اطراف آن را احاطه کرده است.

تپه‌ی باستانی چینو، قبرستان ماهیان و شغال‌تپه از آثار تاریخی شهرستان علی‌آبادکتول هستند.

غذاها و شیرینی‌های محلی مختلفی در شهرستان علی‌آبادکتول تهیه می‌شوند که از میان آن‌ها می‌توان به ترشو (نوعی آش)، سلف خورشت و بابتو (نوعی شیرینی) اشاره کرد.

قالی بافی، نمدمالی، چادر شب بافی، خورجین دوزی، تولید پارچه‌های پشمی و ابریشم بافی از صنایع دستی شهرستان علی‌آبادکتول هستند.

سایر مطالب
 • آبشار لُوِه
  آبشار لُوِه
 • رامیان
  رامیان
 • آبشار کبودوال
  آبشار کبودوال
 • گمیش تپه
  گمیش تپه
 • گنبد کاووس(قابوس)
  گنبد کاووس(قابوس)
 • گرگان
  گرگان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.