رفتن به محتوای اصلی

شهر بابک

کشور
ایران
جمعیت
45
منطقه
13572
موقعیت زمانی
IRDT

شهر بابک

15
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

7°c

56%

06:11

16:11

شهربابک در غرب استان کرمان و در ارتفاع 1845متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان از شمال به استان یزد، از جنوب به شهرستان سیرجان، از شرق به رفسنجان و از غرب به استان فارس و یزد محدود می شود. آب و هوای نواحی دشتِ شهربابک از نوع نیمه بیابانی و آب و هوای مناطق کوهستانی آن معتدل کوهستانی است. 
شهرستان شهر بابک دارای دو بخش«مرکزی» و «دهج»، چهار شهر«خورسند»، «شهربابک»، «جوزم» و «دهج» و نه دهستان است.
شهر بابک از شهرهای تاریخی و پراهمیت استان کرمان است که آثاری نظیر روستای تاریخی و جهانی میمند، عمارت موسی خانی معروف به عمارت والی، مسجد باستانی شهر کهنه و آتشکده آذربغ دارد. قرارگیری شهر بابک درحاشیه جنوب غربی جاده ترانزیت تهران- بندرعباس (شاهراه طلایی ایران) و جاده ارتباطی شیراز و اصفهان، عبور خط راه آهن بافق- بندرعباس از منطقه، همچنین دارا بودن معادن عظیمی نظیر مس، سرب، روی، سیلیس، نمک طعام، فیروزه، کارخانجات ذوب مس، کارخانجات متعدد سنگبری، شیر و لبنیات پاستوریزه این شهر را از نظر اقتصادی و سیاسی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار کرده است. اقتصاد عمده شهربابک علاوه بر صنعت و معدن بر باغداری و دامداری استوار است.
مردم شهربابک به زبان فارسی همراه با لهجه های متفاوت و خاص هر منطقه نظیر میمندی، دهجی، قنات النوجی و غیره سخن می گویند. دین مردم این شهر اسلام و مذهب آنان شیعه جعفری و شمار بسیاری از شیعیان آن پیرو مذهب اسماعیلی هستند. از مسلمانان اهل تسنن (اتباع خارجی) و پیروان فرقه بهائیت (در دهج) و عده اندکی از زرتشتیان نیز در این منطقه سکونت دارند.

سایر مطالب
  • غار ایوب
    غار ایوب
  • روستای تاریخی میمند
    روستای تاریخی میمند

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.